1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Şu 3 milyar Euro’yu verecekseniz verin artık
Erdoğan: Şu 3 milyar Euro’yu verecekseniz verin artık

Erdoğan: Şu 3 milyar Euro’yu verecekseniz verin artık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’yle varılan sığınmacı anlaşması kapsamında verileceği açıklanan ödenekle ilgili, “Yahu şu 3 milyar Euro’yu verecekseniz verin artık” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen “TOBB 72. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni”nde konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği delegesi olarak 10, 20, 33 yılını tamamlayarak hizmet şeref belgelerini alacak üyeleri tebrik ediyorum.

“Artık sadece ülkemizin meselelerini değil, küresel meselelerin çözümü için de sizlerle birlikte çalışıyoruz. G20’den İslam İşbirliği’ne kadar verimli bir işbirliği halindeyiz. Her işimizde olduğu gibi iş dünyamızın meselelerini de karşılıklı görüş alışverişleriyle yürütmek temel dileğimizdir. Diğer kurumlarımızın toplantılarına katılmaya özel önem veriyorum. Ekonomi ile ilgili görüşeceğimiz ehiller işte burada.

“Ekonomi bürokrasisinin verdiği bilgileri alıyorum. Esnafın, üreticinin durumunu görüyorum. Ekonominin ritmini düşürecek tutum içine giren kimseye karşı en küçük bir musamamız olamaz.

“Bu hazirana çekme işi, süreci tıkama projesidir”

“Avrupa Birliği vize serbestisini getirir. Başbakanken bana söz verdiler. Ekim ayı için söz verdiler. Haziran ayına çekmek için 72 madde öne sürdüler. Bunlar yeni çıktı. 5 madde varki, bu felaket. Terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz dediler.

“Bize bu aklı verenler önce Avrupa’nın göbeğinde teröristlerin kurduğu çadıra niye müsaade ediyorlar buna cevap versinler. Biz terörle, teröristle mücadele edeceğiz, onlar parlamentonun önüne çadır kurduracak. Ondan sonra sen bana terörle mücadele yasasını değiştir diyeceksin. Sen ne zamandan beri Türkiye’nin böyle talimatlar aldığını öğrendin.

“Türkiye artık bir sömürü ülkesi değildir. Adil davranmaları gerekiyor. 3 milyon mülteciye bu millet bakıyor. Biz size yılda 3 milyar avro vereceğiz dediler. Bu parayı vermediler. Hala orta sahada top çeviriyorlar. Bu para filanca yerden dolaşacak diye bize adres vermeyin.

“Biz bu asaletimizle size dalga geçirtmeyeceğiz”

“Avrupalı yöneticileri gelip kampları geziyor, sonra bize proje gönderin diyorlar. Ne projesi, biz bitirdik, uyguladık. Konteynır kentleri, çadır kentleri kurmuşuz. Hala bize proje gönderin diyorlar. Bu bir milletin asaletiyle adeta dalga geçmektir. Biz bu asaletimizle size dalga geçirtmeyeceğiz.

“Vereceksen ver”

“G20’de bunu konuştum. Sizden lütuf da beklemiyoruz dedim. İnsani ve vicdani bir görevdi bu. 6 yıldır da bunu sürdürüyoruz. 20 milyar dolarlık harcama var. Dünyadan bize gelen ne 450 milyon dolar. Bu parayı sen benim bütçeme vermeyeceksin. Oradaki mazlumlara, sığınmacılara gidecek. Vereceksen ver.

“Bize verilen söz Ekim ayıdır. Bu hazirana çekme işi, süreci tıkama projesidir. Bunlar oldu oldu, olmadı biz yolumuza aynı şekilde devam ederiz. Bunların hepsinin çıkış yolları var.  Dik duracağız dik, eğilmeyeceğiz. Bunları da duygusal konuşmuyorum. Bu milletin tarihi böyle yazıldı da onun için söylüyorum.

“AB’nin terör kavramı üzerinde ülkemizi hedef alması tam bir kara mizahtır. Brüksel’deki saldırıdan önce Dışişlerimiz gereken geri bildirimi yaptı. Onlar önemsemedi ve teröristler bombayı patlattı.

“Bunlardan bize böyle bir destek var mı? Neredeyse hiç yok. AB’nin öncelikle kendi üye ülkeleri arasında ortak bir terör tanımı üzerinde anlaşmaları gerekir. Türkiye, teröre ve teröriste kucak açmaz.

“Ahmet Davutoğlu kardeşime hizmetleri için teşekkür ediyorum. Yeni genel başkan ve başbakanın milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Muhalefet hala farklı yorumlar yapıyor. İşinize bakın işinize. Siz hiçbir zaman güçlü bir muhalefet olamadınız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.