1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Putin’e üzüntülerimi ifade ettim
Erdoğan: Putin’e üzüntülerimi ifade ettim

Erdoğan: Putin’e üzüntülerimi ifade ettim

Erdoğan: Putin’e gönderdiğim mektupla hem yaşanan hadiseden dolayı duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim hem de geniş bir alanda yapabileceğimiz bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na esnaf ve vatandaşlara verilen iftar programında konuştu.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye F16’larının düşürdüğü Rusya Su-24 uçağının pilotunun ölümüyle ilgili gönderdiği mektupta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den özür dilediği belirtilmişti.

Erdoğan, Putin’e gönderdiği mektupla ilgili, “yaşanan hadiseden ötürü duyduğum üzüntüyü ifade ettim” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Sarayı

“Adını doğru koymak lazım. Cumhurbaşkanlığı makamı 10 Ağustos 2014’ten itibaren beri artık milletin makamıdır, Cumhurbaşkanlığı da doğrudan milletin evidir. Cumhurbaşkanlığı’nın Çankaya Köşkü’nden Beştepe Külliyesi’ne taşınmasının asıl sebebi işte budur.

“Bunu sıradan yapmadık, bilerek yaptık. Çankaya Köşkü bir kişiye ve onun protokol görevlerine göre tasarlanmış bir mekandı. Orada milletimizle bir araya gelip toplanma imkanı yoktu. Biz burada ayda birkaç defa muhtarlarımızla esnafımızla işadamımızla, kadınlarımızla, çocuklarımızla milletimizle buluştuğumuz toplantılar gerçekleştiriyoruz.

İsrail’le anlaşma

“Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakat konusundaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum. 2010 yılında Filistin’e yardım götüren Mavi Marmara gemisinin basılıp 10 vatandaşımızın şehit edilmesinin ardından sorunlu bir döneme girmiştik.

“Bu hadisenin ardından iki ülkenin arasındaki ilişkileri düzeltmek için ABD başta olmak üzere hep girişimler oldu. Biz en başından beri İsrail’le ilişkilerin düzeltilebilmesi için 3 şartın yerine getirilmesi gerektiğini söyledik.

“Birincisi resmen özür dilemelidir dedim. 2013 yılında ABD Başkanı Obama’nın şahitliğinde bu özrü şahsen ifade etti. Kendileri tarafından da ifade edildi. İkinci şartımız İsrail’in Mavi Marmara’da şehit edilen masumların ailelerine tazminat ödemesiydi. Prensipte üzerinde anlaşılan bu şartta 20 milyon dolar olarak rakamın kesinleştirilmesiyle yerine getirilmiş oldu.

“Üçüncü şartımız Mavi Marmara şehitlerinin amacı olan, canlarını verdikleri Gazze’deki yaşayanların şartlarını iyileştirmekti. Elektrik ve su altyapısını, ya dedik limana bir elektrik enerjisi veren gemi yerleştirilem ya da Almanların işlettiği bir santral var, bunun da bütün şebekelerini biz yenileyeceğiz.

“Su maalesef sıkıntı, bunun için de denizden su arıtalım veya sondaj dedik. Bu nokta bunu da kabul ettiler. Hatta hatta gerekirse yılda 50 milyon metreküp suyu kendilerinin vermesi noktasında da bir beyanda bulunduk.

“Gıda, sağlık gibi temel ihtiyaçlara kadar Türkiye aracılığıyla yardım ulaştırılabilecek. 14 bin tonluk gemi ile gıda, giyim, ayakkabı bu tür şeyleri de inşallah Mersin’den yola çıkmak suretiyle Gazze’ye ulaştıracağız. Türkiye olarak bu sürecin tamamını Filistinli kardeşlerimizle istişare içinde yürüttük. Kendileri bu gelişmeleri olumlu değerlendirdiler.

“Gazze’deki Filistinlilere nefes aldıracak, mağduriyetleri düzeltecek adımları atacağız. Gemi yola çıkıyor.

Putin’e mektup

“Rusya ile de bir uçak krizimiz vardı. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için adımlarımızı attık. Rusya ile ilişkilerimizi geliştirme konusunda gönderdiğim mektupla vardığımız mutabakatın her iki ülkenin de hayrına olacağına inanıyorum.

“Sayın Putin’e gönderdiğim mektupla hem yaşanan hadiseden dolayı duyduğumuz üzüntüyü ifade ettim hem de geniş bir alanda yapabileceğimiz bölgesel işbirliği imkanlarını hatırlattım. Her iki ülkenin de zararına olan mevcut durumu geride bırakarak ilişkilerimizi düzeltebileceğimize inanıyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.