1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Ne kadar etabınız varsa hepsiyle beraber gelin
Erdoğan: Ne kadar etabınız varsa hepsiyle beraber gelin

Erdoğan: Ne kadar etabınız varsa hepsiyle beraber gelin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişiminde bombalanan Meclis’i ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada “Birçok virüsler dolaşıyor, ‘ikinci etabı, üçüncü etabı gelecek’. Ne kadar etabınız varsa hepsiyle beraber gelin” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM’ye gelerek incelemelerde bulundu ve Tören Salonu’nda bir konuşma yaptı.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Büyük bir hüsran yaşadım”

“Bu buluşmamızın, bir araya gelişimizin tamamıyla demokratik bir hukuk devletini yıkmaya yönelik bir silahlı teşebbüsün ardından olmasını istemezdim. Ne yazık ki bu, böyle bir teşebbüsün ardından oldu.

“Parlamento binamızı gezerken Meclisimizin düştüğü bu hali görünce gerçekten büyük bir hüsran yaşadım diyebilirim. Bu teşebbüste bulunanların bu milletin evladı olması mümkün değil.

“Milletin temsilcilerini vurmaya kalktılar”

“Ülkemizde bölücü terör örgütünü biliyorduk, DAİŞ’i biliyorduk, PYD’yi biliyorduk, YPG’yi biliyorduk. Bunları biliyorduk fakat tanımı farklıydı. Ne diyorlardı, ‘bunlar aynı zamanda dini bir grup, eğitimle uğraşırlar, bunların silahla işi yok.’

“Bunların silahla olan işi diğerlerinden çok daha farklı bir şekilde. Bunlar bu milletin vermiş olduğu vergilerle, bu milletin parasıyla elde ettikleri silahı, tüm uçaklarıyla, helikopterleriyle, tanklarıyla, toplarıyla, ağır silahlarıyla millete karşı kullanacak kadar alçak, hain, namussuzdurlar.

“Bunlar Pensilvanya’daki temsilcisi yöneticisi kendine göre meydan okuyor. Bekledikleri neticeyi alamadılar. Bunlar dini bildiklerini sanıyorlar. Bu kişiler çok açık teröristtir. İstedikleri neticeyi alamadılar. Milletin temsilcilerini, milleti vurmaya kalktılar.

“Kendilerine göre koordinatlar istediler tutmadı, tamam geldiniz Meclis’i vurdunuz, burası milletin Meclisi. Siz, milletin temsilcilerini, milleti vurmaya kalktınız.

“Bu meydanları boş bırakmayın”

“İşte onun için bu kardeşiniz, elindeki cep telefonlarıyla televizyonlara bağlandığı zaman, meydanlara milletimi davet ettiğim andan itibaren milletim eğer 81 vilayette meydanlara yürüdüyse, işte bunların bu hesabının dışındaki adımdı ve buraya yapılan o saldırıydı.

“Milletime şu çağrıda bulunuyorum, ikinci bir talimata kadar sakın bu meydanları boş bırakmayın.

“Birçok virüsler dolaşıyor, ‘ikinci etabı, üçüncü etabı gelecek’. Ne kadar etabınız varsa hepsiyle beraber gelin. Gerekli cevabı milletim zaten verdi.

“TSK’nın yamyamlara aldanmayanlarına teşekkür ediyorum. Gecikmiş adalet adalet değildir, şimdi bu yapılıyor.

“Devletimizin kurumlarını temizleme operasyonudur”

“OHAL’e destek veren siyasi partilere teşekkür ediyorum. Tabii burada istismarı yapılan bir konu daha var. Nedir o, ‘ekonomi çöker.’ Ekonomi çökmez.

“Şu anda idarede hükümetimiz var. Silahlı Kuvvetler falan hepsi kendi görevleri ne ise o görevinin başında. Aynı şekilde polisimiz görevinin başında.

“Peki anormal olan ne Hükümet, aynı görevini yapacak, tam aksine bir de valiliklerin görevleri artacağı gibi valilerin bu noktadaki gücü daha da artacaktır ve tasarruf alanları valilerimizin daha da artacak ve böylece illerimizde de inşallah ekonomik çalışmalardaki, müteşebbisimizin çalışmalarındaki süreç daha da hızlandırılacaktır.

“Demokratikleşme sürecimizin hızlandırılmasını teminat altına alma adımıdır. Süratle yasaların çıkarılması ve bu yasalarla birlikte inşallah parlamentomuzun şu süreci işletmesi ve bir an önce bu Fetullahçı Terör Örgütü ve diğer terör örgütlerinden bu kurumlarımızı, devletimizin kurumlarını temizleme operasyonunun hızlandırılması olayıdır.

“Türkiye finans sıkıntısı çekmeyecek”

“Bazıları diyorlar ki, ‘böyle dönemlerde finans sıkıntısı çekilir.’ Evelallah Türkiye böyle bir finans sıkıntısını çekmeyecek. Bizim hazırlıklarımız var bu noktada.

“Finans sektörüne sesleniyorum: Bakın siz de lütfen faizlerinizi düşürün. Bu millete, vatana eğer hizmet verecekseniz düşürün, biraz az kazanın. Yatırımcı, sizin vereceğiniz bu ucuz krediyle bu ülkede çok daha farklı adımları atabilsin.

“Yüksek fiyat uygulamasına girenlere sesleniyorum…”

“Olağanüstü hal ilan edildi diye bazı ürünlerin satılmasında yüksek fiyat uygulamasına girenlere sesleniyorum; eğer böyle bir yanlış teşebbüsün içinde olanlar olursa, bilsinler ki bunların tepesine devletimiz de biner, hükümetimiz de biner.

“Tüm yatırımcılarımız, sakın yatırımlarınızı askıya almayın, aynı kararlılıkla yolunuza devam edin. Devlet olarak biz de devletin altyapı, üstyapı yatırımlarında asla ara vermeyeceğiz.

“Sen kimsin ya, haddini bil”

“S&P’ye sesleniyorum! Sana ne, sen kimsin ya, haddini bil! Sen Türkiye ile ilgili böyle bir açıklama yetkisine sahip değilsin. Ama tabii bunların derdi başka. Bunların bu yaptıkları açıklamalar tamamıyla siyasidir. Bu Türkiye düşmanlığından kaynaklanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.