1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: İlçelerimizi yeniden ayağa kaldıracağız
Erdoğan: İlçelerimizi yeniden ayağa kaldıracağız

Erdoğan: İlçelerimizi yeniden ayağa kaldıracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “,Devlet olarak millet olarak farkımızı göstereceğiz ve ilçelerimizi yeniden ayağa kaldıracağız” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Havaalanı Mahallesi’nde Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Konutları Teslim Töreni’ne katıldı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Onlar bizim muhattabımız değil”

“Bu bölgeyi 15 yıl öncesiyle karşılaştırsınlar. Ah geziciler ah, bu bölgedeki eğreti binaların modern yapılarla yer değiştirdiğini gelsinler görsünler. Onlar gözleri var görmezler. Ne diyor kanımızı dökersiniz.

“Bizim öyle bir derdimiz yok sizin geçmişinizde var o. Rahmetli Menderes’i ve arkadaşlarını ipe gönderen sizdiniz. Ama bizim ne geçmişimizde, ne bugünümüzde ne yarınımızda böyle bir şey olamaz bu konuşulamaz. Biz ancak bölücü terör örgütüyle bu mücadeleyi veririz.

“Dava üstüne dava açanlar, gelip bu güzel manzarayı izlesinler, utanacak yüzleri varsa utanırlar. Ama bunlar böyle bir karaktere, böyle bir cibiliyete sahip değil. Onlar zaten bizim muhattabımız değil. Bizim için önemli olan milletimizdir. Siz varsınız ya bize bu yeter.

26 Ağustos’ta açılışını yapacağız”

“Dün Yenikapı’da ben milletimizi gördüm, evvelki gün Diyarbakır’da ondan önce Kırşehir’de gördüm. Heyecanınızı gördüm. Hiç endişe etmeyin siz varsınız ya dimdik ayaktayız.
Bakın Osman Gazi köprüsü şu anda bitti. Yavuz Sultan Selim köprüsü de bitecek, 26 Ağustos’ta inşallah köprünün açılışını yapacağız. Oranın ihalesi de yapıldı.

“Geçenlerde havalimanını gittik sayın Başbakan’la beraber gezdik. İnşaatın yüzde 25’i bitti. İlk etabını 2018’de açıyoruz kalanını da 2023’te bitireceğiz. 3 yılda Marmaray’da 130 milyon yolcu geçti. Yıl sonu itibariyle Avrasya tünelini de açıyoruz, oradan da otomobiller geçecek. İstiyoruz ki İstanbul ulaşımda rahatlasın.

“Kanal İstanbul’un da adımlarını atıyoruz. Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacağız. Çanakkale köprüsünün de yapılacak. Biz yaparız onlar yıkar. Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.

“2 katrilyona yakın kaynak kullandık”

“Kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde 49 ilimizde çalışmalarımızı yaptık. Kira yardımlarıyla birlikte 2 katrilyona yakın kaynak kullandık. Sur, Nusaybin, Silopi gibi ilçelerimizde terör örgütü çok büyük yıkımlara yol açtı. Bu ilçelerimizi de hızlıca yenileyeceğiz. Terör örgütü yıkarken biz devlet olarak millet olarak farkımızı göstereceğiz ve ilçelerimizi yeniden ayağa kaldıracağız.

“Toplu konut uygulamalarında yatay gelişmeyi teşvik ediyoruz. Şehir merkezindeki dar alanlarda belki mümkün olmaya bilir ama çevreye doğru yatay yapılaşmayı temin edecek adımları atmalıyız diye düşünüyorum.

“Bizim bir tarihimiz var, ecdadımızın bize bıraktığı bir mimari anlayış var. Buna bağlı çalışmalar yapmalıyız. Betonun değil insanın ön planda olduğu çalışmalar yapmalıyız. Şehirlerimizin tarihi özelliklerine sahip çıkmalıyız.

“Dünyada yeşil alanı en çok artıran ülke Türkiye”

“Bundan 3 yıl sonra Taksim Gezi Parkı’ndaki çalışmalar bahane gösterilerek eylem yapıldı. Gezi Parkı’nın bile altını üstüne getirdiler. Olaylar sırasında arkadaşlarımızın ısrarıyla onlardan bir grupla görüştüm.

“Bana farklı talepler söylediler. Görüşmeden sonra, kamuoyuna bir talep listesi yayınladılar. Bu listede Kanal İstanbul’dan, nükleer santrallere kadar Türkiye’nin gündeminde olan bütün projelerin kaldırılmasını istiyorlardı. Diğer zırvaları saymıyorum bile.

“Gezi Parkı onların yaptığı tahribata rağmen ayakta kaldı. Gezi Parkı bahane edilerek olaylar çıkarıldı. Dünyada yeşil alanı en çok artıran ülke Türkiye’dir.

“Endişeliyim, kaygılıyım”

“Protesto haklarını kullanan insanlara Fransız polisinin uyguladığı şiddeti kınıyorum. Yaşanan vahim olayları dünyaya aktarmayan Batı medyasını ayıplıyorum. İnsan hakları örgütlerini, Batılı politikacıları Paris’te yaşanan hadiseler konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

“Bana nasihat ediyordunuz, akıl veriyordunuz, ‘Bu Gezicilere karşı niye böyle yapıyorsunuz?’ diye. Şimdi size sesleniyorum, Paris’te, Paris’teki, özgürlük mücadelesini verenlere karşı niye böyle yapıyorsunuz, Brüksel’dekilere karşı niye böyle yapıyorsunuz ya Brezilya’da niye böyle yaptınız?

“Gezi olaylarındaki görüntülerden rahatsız olanların Paris’teki olaylar karşısındaki rahatlığı doğrusu bizi çok üzüyor. Daha da kötüsü Fransa’nın ve diğer Batı ülkelerinin 17-25 Aralık tarzı darbe girişimlerine maruz kalmalarından korkuyoruz. İnşallah hadiseler, bölücü terör örgütünün güney şehirlerimizdeki bazı mahallelerde başlattığı eylemlerin benzerlerine kadar uzanmaz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.