1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: DAEŞ’le yaptığımız mücadeleyi hiçbir ülke yapmıyor
Erdoğan: DAEŞ’le yaptığımız mücadeleyi hiçbir ülke yapmıyor

Erdoğan: DAEŞ’le yaptığımız mücadeleyi hiçbir ülke yapmıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi DAEŞ’e yardım eden ülke olarak gösterme gibi, kusura bakmayın biraz ağır olacak ama alçaklığa gidenler olmuştur. Bizim şu anda DAEŞ ile yaptığımız mücadeleyi dünyada hiçbir ülke yapmıyor” diye konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10. Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları konferansına katıldı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Gerekli dersi çıkarmadı”

“Maalesef 90’lar boyunca bilhassa Balkanlar coğrafyasında hepimizin yüreğini burkan olaylara şahit olduk. Maalesef burada şu üzüntü verici tespiti yapmak zorundayım.

“Bugün uluslararası kuruluşların 1990’larda yaşanan acı tecrübelerden gerekli dersi çıkarmadığını görüyoruz. Küresel güvenlik ve istikrarın teminatı olması gereken kuruluşlar bir kez daha iç çekişmelere, kısır siyasi hesaplara taraf yapılarak yıpratılıyor.

“Göç krizi daha çok insanı etkileyecek”

“Suriye başta olmak üzere birçok kriz bölgesinde yaşanan hadiseler bunun en somut örnekleridir. Yemen, Irak, Ukrayna konusunda hala umut verici gelişmeler yaşanmıyor. Göç krizi giderek daha çok insanı etkileyecek boyutta genişliyor.

“Suriye’de bütün kırmızı çizgiler aşıldı”

“Suriye meselesi, sonuçları ve yansımaları itibarıyla artık yerel hatta bölgesel bir sorun olmaktan çıkmış, küresel bir tehdit haline dönüşmüştür. Türkiye gibi Balkan ülkelerinin de bu noktada çok ağır bir yükün altına girdiğini, ciddi maliyetlerle yüzleştiğini biliyoruz.

“6 yıldır Suriye’de bütün kırmızı çizgiler aşıldı, 600 bin kişi hayatını kaybetti ama hiç bir adım atılmadı.

“Harcamalarımız 20 milyar dolara ulaştı”

“Savaştan ve zulümden kaçan 3 milyon Suriyeli ve Iraklıya biz sahip çıktık. Dünyada eşi benzeri olmayan bir ev sahipliğini şu anda Türkiye yapıyor. Bunun başka bir örneği yok.

“Acaba bize Avrupa’dan para gelecek mi veya dünyadan bize yardım gelecek mi veya BM Mülteciler Konseyi’nden bize para gelecek mi, biz bunları düşünmedik. Ve biz kendi milli bütçemizden şu ana kadar 10 milyar doları aşkın harcama yaptık. Bu milli bütçeden. Faturalı olan harcamalar bunlar. Ama bir de STK’larımızın, belediyelerimizin yapmış olduğu harcamalar var ki onlarla beraber bu hesabı yapınca yaklaşık 20 milyar dolara ulaşmıştır bu.

“Mesnetsiz ithamlarla mücadele ettik”

DAEŞ ile mücadele konusunda kaynak ülkeler hiçbir adım atmazken, gerekli istihbarat paylaşımına gitmezken, her şeyi Türkiye’nin yapması beklenmiştir. Hatta bu süreçte birçok haksız, insafsız ve mesnetsiz ithamlarla da mücadele ettik.

“Bu tablonun ilanihaye devam etmesi mümkün değildir. Türkiye’yi DAEŞ’e yardım eden ülke olarak gösterme gibi, kusura bakmayın biraz ağır olacak ama alçaklığa gidenler olmuştur. Bizim şu anda DAEŞ ile yaptığımız mücadeleyi dünyada hiçbir ülke yapmıyor.

“DAEŞ’e karşı verdiğimiz kayıpları dünyada hiçbir ülke vermedi. Biz tabii bu kayıpları verirken biz DAEŞ’e de çok ciddi kayıplar verdirdik. Şu anda sadece Suriye ve Irak’ta DAEŞ’in verdiği kayıp bizim onlarla mücadelemizde 3 bine ulaşmıştır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.