1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Bunlar bir kere değil iki kere yargılanmaya mahkumdur
Erdoğan: Bunlar bir kere değil iki kere yargılanmaya mahkumdur

Erdoğan: Bunlar bir kere değil iki kere yargılanmaya mahkumdur

Trabzon'da, havaalanında kendisini karşılayan kalabalığa hitap eden Erdoğan, "Bunlar bir kere değil, iki kere yargılanmaya mahkûmdur" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'ye gitmek için geldiği Trabzon'da kendisini karşılayan kalabalığa hitap etti.

Erdoğan şunları söyledi: 

“Biz namazda sadece Allah’ın huzurunda rükûda eğiliriz. Bunun dışında eğilmek bize yaraşmaz, yakışmaz. Şimdiye kadar kula kul olmadık, şimdiden sonra da olmayacağız. Onu Pensilvanya’ya kul olanlar düşünsün. O onların ahlakı ve onların ruhudur. Şimdi kardeşlerim diyor ki; ‘İdam isteriz’. Ben de arkadaşlarıma diyorum ki, 15 Temmuz'un 241 şehidinin hainlerini bizim af yetkimiz yoktur. Yasalarımızda idam yok, çıkartıldı. Çıkartan neresiydi, parlamento. Şimdi parlamento ne yapabilir; bunu getirebilir. Öyleyse siyasi partilere düşen ne? Bunu parlamentoda hemen gündeme almak suretiyle genel kurula getirmek. Genel kurula getirilir de, genel kuruldan geçerse, ben bunu onaylarım. Bu ülkede Gabar Dağı'nda, Tendürek’te şehit edilen mehmedimin, 241 şehidimizin katillerini biz affedemeyiz. Bunlar devlete karşı işlenen suçlar değil, birinci derecede bireye karşı işlenen suçlardır. Dolayısıyla affetme yetkisi de o şehidimizin yakınlarındadır. Bunlar bir kere değil, iki kere yargılanmaya mahkûmdur. Batıllar ne diyor; ‘Ama siz idam istiyorsunuz’. Senin anan, bacın, kardeşin ölmemiş ki. Ama bizim canımız, ciğerimiz ölmüş. Dolayısıyla kusura bakmayın, eğer parlamento bu kararı verirse, demokrasilerde parlamentonun verdiği karara saygı duymak zorundasınız. Biz de buna saygı duyarız. Her yerde söylüyorum. Parlamento bunu çıkarır, bana getirirse bana düşen bunu onamaktır.” 

“15 Temmuz’dan sonra benim ve tüm arkadaşlarımın yükü daha da ağır. Bu millet için yardan da geçeceksin, candan da, yerden de vazgeçeceksin. İşte şimdi bu noktadayız. O gece bunlar zannettiler ki; 'bizim F 16’larımız var, helikopterlerimiz var, tanklarımız, toplarımız var, bizim silahlarımız var.' Ama bizim de Allah’ımız var.”

“Biz kovalayacağız, siz gideceksiniz. Türkiye artık size haram olacak. Bu alçaklar, bu hainler Karadeniz’e sızmaya çalışıyor. Sokmayın onları buraya. Maçka’nın, Giresun’un, Ordu’nun uşakları, sokmayın onları buraya. Bizim için PKK neyse FETÖ’da odur, DEAŞ de öyle. Hepsi ile mücadeleye devam ediyoruz. Gelecekleri varsa görecekleri var."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.