1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Bunlar Avrupa'da yaşansa idamı getirirler
Erdoğan: Bunlar Avrupa'da yaşansa idamı getirirler

Erdoğan: Bunlar Avrupa'da yaşansa idamı getirirler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, idam cezası tartışmalarına ilişkin AB üyesi ülkelerden gelen eleştirilere yanıt verdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve baro başkanlarını kabul etti. Erdoğan, burada TBB Başkanı Feyzioğlu ve yönetim kurulu ile baro başkanlarına hitaben bir konuşma yaptı. 

Erdoğan, TBB'nin 15 Temmuz'da başlatılan darbe girişimi karşısında demokrasinin, özgürlüklerin, hukukun üstünlüğünün yanında aldığını söyleyerek, 'Dayanışma için TBMM'yi, Gölbaşı Özel Harakat Merkezi'ni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği'ne teşekkür ederim. Türkiye bir hukuk devletidir ve hukuk devleti olarak kalmaya devam edecektir. Biliyoruz ki istiklalini ve istikbalini dünyanın en modern silahlarıyla üzerilerine gelen darbecilere teslim etmeyen bu millet, Allah'tan başka hiçbir gücün karşısında eğilmez. Türk milleti o gece, kensine baş eğdirebileceklerini sananların başlarına gök kubbeyi yıkmıştır. Bugün ülkemizin geleceğine, 15 Temmuz sabahından çok daha güvenle bakıyoruz' dedi.

'GEL BUNLARI YERİNDE İNCELE, ONDAN SONRA AÇIKLAMANI YAP'

Erdoğan, konuşmasında Batılı muhataplarını ve Uluslararası Af Örgütü'nü eleştirdi. Erdoğan, şöyle konuştu: 'Türkiye, dünyanın başına musallat olan ne kadar tehdit varsa, hepsine maruz kalan tek ülkedir. Suriye'de yaşanan insani krizin bir ürünü olan göçmen meselesi, tüm Avrupa'yı titretiyor, hepsi korkuyor. 3 milyon burada, bu millet bakıyor. Bunlar, 10 bin insana bakamıyor. Kişi başına gelire baktığınız zaman bizim 2-3 katı gelire sahip olanlar, bakamıyor. Bu millet başka millet. Bu millet varil bombalarından kaçanlara yüreğini açacak kadar asil, ama onlar bu asillikten nasibini almamış milletler. Ama sorduğunuz zaman insan hakları diyorlar. Bakıyorsunuz Uluslararası Af Örgütü açıklama yapıyor, bazı şeylerden endişe duyduklarını söylüyorlar. Yahu önce çık gel bakalım, Türkiye Cumhuriyeti'nin parlementosunda ne olmuş? Gel gör bakalım Cumhurbaşkanlığı Külliyesi nasıl vurulmuş, Boğaz köprüsünün üzerinde ve Kuleli civarında 39 kişi nasıl şehit edilmiş. Gel bunları yerinde incele, ondan sonra açıklamanı yap. Ama sadece duyduklarınla bu tür açıklamaları yaptığın zaman sana saygı duyulmaz. DAİŞ denilen örgüt, Fransa'da ve Belçika'da birkaç terör eylemi yaptı, Avrupa ülkelerinin tüm dengeleri bozuldu. Neredeyse insan haklarını askıya alma noktasına geldiler. Biz ise FETÖ yanında PKK, DAİŞ, DHKPC gibi yüksek eylem kapasitesine sahip örgütlerle mücadele ediyoruz, edeceğiz. Bu mücadelemizi de tamamen hukuk ve demokrasi içinde yürütüyoruz.'

'TELEFONLA ARADIKLARINDA DA BİZİM HALİMİZDEN ZİYADE, DARBECİLERİN DURUMUNLARINI MERAK ETTİKLERİNİ GÖRDÜK'

Erdoğan, Avrupa'nın idam cezası tartışmalarını eleştirdiğini hatırlatarak, "İnanın bana, bırakın darbe teşebbüsünü, bizdeki birkaç aylık PKK, DAİŞ terör eylemleri Avrupa'nın bir ülkesinde yaşansın, idam cezasını da getirirler, kesintisiz OHAL de ilan ederler. İşte Fransa, şu anda 9 ay üzerinden gidiyorlar. Biz de 3 ay ilan edildi, onu bile tartışıyorlar. Darbe girişiminin üzerinden tam bir ay geçti, ama neredeyse hiçbir Batılı devlet adamı, başkan, devlet başkanı bu düzeyde ülkemizi ziyaret etmedi. Sadece AB Konseyi Genel Sekreteri geldi, bunun dışında gelenler bakan düzeyinde. Telefonla aradıklarında da bizim halimizden ziyade, darbecilerin durumunlarını merak ettiklerini gördük, bu da çok entresan. FETÖ mensubu teröristlerin katlettiği 240 vatandaşımızın, yaraladıkları 2 bin 195 kardeşimizin durumunu soran yok. Ama gözaltılar, tutuklamalar, görevden almalar pek dikkatlerini çekiyor. Biz bunlara rağmen, demokrasimize, özgürlüklerimize, hukuk devletimize sahip çıkacağız. Bu değerleri, Batılılar dayattığı için değil, milletimiz hakettiği için istiyoruz. Terör örgütlerinin propaganda gücü, dış destekler yüzünden bizden çok fazla gözüküyor. Buna rağmen, ulaşabildiğimiz her platformda derdimizi anlatmaya devam edeceğiz. Türkiye Barolar Birliği'ni bu örnek dayanışma ziyareti nedeniyle tebrik ediyorum' diye konuştu.

Feyzioğlu: O gece konuşmalarınızı dinlediğimizde yüreğimiz ferahladı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise, Külliye'de yaptığı konuşmasında metin dışına çıktığını söyleyerek "15 Temmuz darbe gecesinde Cumhurbaşkanımız büyük bir liderlik örneği gösterdi. Sizin ve Sayın Başbakan’ın açıklamaları televizyondan dinlediğimizde yüreğimiz ferahladı." dedi.

Feyzioğlu özetle şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti o gece bir büyük felaketin, muhtemel iç savaşın eşiğinden dönmüştür. Ancak sizin de işaret ettiğiniz gibi tehlike geçmemiştir. FETÖ adlı hain örgüt sadece bir araçtır. Bu örgütün arkasındaki güçler, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya, jeopolitik konumu ve bu bölgede yaşanan büyük menfaat çatışmaları olduğu gibi durmaktadır. İşgale karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin arkasında saf tutmak hepimizin asli görevidir. Bu çerçevede; Türkiye Barolar Birliği ve istisnasız 79 baro, 15 Temmuz gecesi henüz Ankara ve İstanbul’da çatışmalar devam ederken demokrasiden yana tavrımızı ortaya koyduk. Sizin ve Sayın Başbakan’ın açıklamaları televizyondan dinlediğimizde yüreğimiz ferahladı, bu girişimin püskürtüleceğine inancımız arttı.” 

“İlişkide olduğumuz 72 uluslararası meslek örgütüne olayın aslını açıklayan bir yazı gönderdik. O günden bu güne; Adalet Bakanımız ve bürokratlarıyla yakın ilişki içerisinde çalışmalarımızı sürdürdük ve sürdürmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı’yla TBB’nin oluşturduğu koordinasyon kurulu, soruşturmalarda yaşanan aksaklıkları gidermek için önemli mesai sarf etmektedir. Altmışın üzerinde baromuzla birlikte Gazi Meclisimizi ziyaret ettik, Meclis Başkanımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunduk, kendilerinin talebi üzerine Genel Kurul’u selamladık.”

"Adil yargılanma, savunma, avukatın yardımından yararlanma, suçsuzluk karinesi, haksız yere lekelenmeme haklarına ve hak arama özgürlüğüne hem vatandaşlarımızın menfaati hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin üstün menfaati gereği azami saygı gösterilmesinde fayda vardır. Bu hakların ihlali öncelikle FETÖ’ye ve onunla işbirliği içinde olduğunu çeşitli vesilelerle gördüğümüz bölücü örgüte yarayacaktır. Biz avukatların savunma görevimizi layıkıyla yapması, suçlunun suçsuzdan ayrılmasını sağlayacaktır. Öte yandan, uluslararası kamuoyuna FETÖ’yü ve FETÖ’ye karşı yürütülen haklı mücadeleyi anlatma yükümlülüğümüz vardır. Bu amaçla sizin talimatınızla bir çalışma grubu oluşturulacak ise burada en etkin şekilde yer almaya ve tüm dünyaya Türkiye’de olanları ve meşru savunmamızı en önde anlatmaya talibiz. Bu noktada Türkiye Barolar Birliği olarak 18-23 Eylül 2016 tarihlerinde katılacağımız ABD’nin başkentinde Uluslararası Barolar Birliği Genel Kurulu Toplantısına katılacağız. İki buçuk milyon avukatı temsil eden bu uluslararası örgütün toplantısı vesilesiyle dünyanın önde gelen barolar birliği başkanlarıyla, ABD yüksek hakimleriyle, senatör ve temsilciler meclisi üyeleriyle görüşmeler yapma imkanı bulacağız. Adalet Bakanımıza ve Dışişleri Bakanımıza verdikleri destek için teşekkür ediyor, sizin de desteğinizle büyük bir başarı sağlayacağımızı ve haklı mücadelemizi en etkin şekilde anlatabileceğimize inanıyorum."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.