1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emek örgütleri: 1 Mayıs'ta Bakırköy'deyiz
Emek örgütleri: 1 Mayıs'ta Bakırköy'deyiz

Emek örgütleri: 1 Mayıs'ta Bakırköy'deyiz

Taksim Meydanı'nın emekçilere kapatılması üzerine ortak açıklama yapan emek ve meslek örgütleri, 2016 yılına mahsus İstanbul 1 Mayıs'ını Bakırköy Halk Pazarı'nda kutlayacaklarını belirtti.

A+A-

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Taksim Meydanı'nın iktidar zoruyla emekçilere kapatılmasının ardından dün yaptıkları toplantıda İstanbul 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı'nı Bakırköy'de kutlama kararı aldıklarını açıkladı. Emek ve meslek örgütleri almış oldukları karara ilişkin DİSK Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, TTB ikinci başkanı Raşit Tükel katıldı. 

'Hukuk dışı bir şekilde Taksim kapatıldı'

Toplantıda ortak açıklamayı yapan DİSK Başkanı Kani Beko, Taksim Meydanı'nın işçilere bir kez daha hukuk dışı biçimde engellendiğini söyledi. Taksim yasağı ile ilgili AİHM ve mahkeme kararlarını hatırlatan Beko, "1 Mayıs kutlamalarına ilişkin talebimiz İstanbul Valiliği'ne tepeden inen bir emirle reddedildi. Maalesef ülkemizde idareciler kendilerini mahkeme kararlarını değil Saray'dan gelen emirleri uygulamakla yükümlü kabul etmektedir" dedi.

İşçilerin, emekçilerin taleplerini güçlü ve güvenli bir biçimde dillendirmek için bu yıla mahsus olmak üzere, dört emek ve meslek örgütü olarak 1 Mayıs'ı Bakırköy Halk Pazarı'nda kutlamaya karar verdiklerini dile getiren Beko, "2016'ya özgü aldığımız bu karar üyelerimizden, 1 Mayıs'larda yıllarca omuz omuza verdiğimiz dostlarımızdan ve halkımızdan gelen talepler dikkate alınarak verilmiştir" diye konuştu. 

Beko, Taksim ısrarlarından vazgeçmeyeceklerini de sözlerine ekleyerek şunları söyledi: "Taksim 1 Mayıs meydanında işçi sınıfının mücadelede yitirdiği arkadaşlarının anıları vardır. Taksim 1 Mayıs Meydanı'nda bir gün için bile işçilerin kürsülerini kurma hakkını yok saymak işçi sınıfının haklarını yok saymaktır" 

Beko son olarak, "Sözümüzü söylemek umudumuzu büyütmek için emek, demokrasi ve barış için" diyerek herkesi 1 Mayıs'ta Bakırköy halk pazarında buluşmaya çağırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.