1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Economist: Darbe sonrası tasfiyeler cadı avına dönüştü
Economist: Darbe sonrası tasfiyeler cadı avına dönüştü

Economist: Darbe sonrası tasfiyeler cadı avına dönüştü

İngiltere'de yayımlanan haftalık Economist dergisinde "Türkiye'de Gülen Temizliği" başlığıyla yer alan makalede, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası dönemin cadı avına dönüştüğü yorumu yapılıyor.

A+A-

Dergi yaşananların 'McCarthy'nin komünist avı'ndan büyük olduğunu yazıyor.

Makale şöyle başlıyor:

"Birçok yabancı uzman, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı devirmek üzere planlanan darbe girişiminde, farklı çevrelerden gelen subayların yer aldığını düşünüyor. Ama hükümet özellikle cemaati suçluyor ve birçok Türk de hem fikir.

"Erdoğan'ın cemaate yönelik başlattığı temizlikte şu ana kadar 100 binden fazla kişisüpürüldü. 50 bin kamu çalışanı, askerler, gazeteciler, pilotlar ve iş adamları... Hepsi hedefte."

McCarthy'nin Komünist Avı'ndan büyük

Economist, Türkiye'de yaşanan tasfiye ve gözaltıları, 1950'lerin başında ABD'de Senatör Joseph McCarthy'nin yönettiği ve komünistleri hedef alan cadı avı sürecine benzetiyor ancak Türkiye'de yaşananın "çok daha büyük" olduğu yorumunu yapıyor.

"Son kurbanlar arasında, Gülenci bir gazetede yazısı yayımlanan bir pop şarkıcısı [Atilla Taş] da var. Bir balet de [İzmir Devlet Opera ve Balesi Başbaleti Yücel Emre Kaynarsu] evini Gülenci bankalar üzerinden sattığı iddiasıyla görevden alındı ki balet bunu reddediyor.

"Binlerce okul, şirket ve dernek kapatıldı. Bir bakan Gülencilerin 4 milyar dolarlık mal varlığına el konulduğunu açıkladı.

"Bu sırada, temizlik Türkiye'nin Kürt azınlığına da sıçradı. Hükümet 14 bin öğretmeni PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla görevden alıyor.

"Cadı avı bir başladı mı, durdurmak çok zor."

Economist, Gülencilerin devlete yerleştikten sonra rakiplerine yönelik bir av başlattığını belirtiyor.

Ergenekon, KCK ve Fenerbahçe'ye yönelik davaları hatırlatan dergi, o dönemde Gülenci gazetelerin bu tutuklamalara alkış tuttuğunu hatırlatıyor.

2012'de tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un o dönemde Erdoğan'ı cemaat konusunda uyardığını söylediğinin de belirtildiği yazı şöyle devam ediyor:

"Erdoğan ancak 2012'de, bürokratları MİT müsteşarını gözaltına almak isteyerek ona karşı geldiğinde cemaate saldırmaya başladı. Erdoğan bir yıl sonra Gülencileri AKP'li bakanları hedef alan bir yolsuzluk skandalı düzenlemekle suçladı."

"Hükümet kendi hatalarını Gülencilerin üstüne atıyor"

Makalede 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin hatalarını Gülencilerin üzerine atarak tarihi yeniden yazdığı yorumu yapılıyor:

"Hükümet, PKK ile barış sürecinin çökmesi ve IŞİD'e karşı mücadelede geç kalınmasından Gülencileri sorumlu tutuyor.

"OHAL'deki ülkede Erdoğan'ın baskısını kontrol edebilecek hiçbir şey bulunmuyor."

BBC Türkçe'nin derlemesine göre makale şöyle sona eriyor:

"Ama Gülen'le gerçek bir bağlantısı bulunmayan birçok insanın tasfiye edilmesi, AKP'nin diğer karşıtlarında, hatta bazı AKP'lilerde bile sıranın kendilerine de gelebileceği korkusu yarattı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'Yenikapı ruhu olarak anladığımız şey bu değildi' dedi. Bu yanlış anlama Türkiye'ye çok pahalıya patlayabilir".

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.