DTK: Soma’da iş kazası değil, katliam yaşandı

Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen faciaya ilişkin açıklama yapan DTK, “Son olarak Manisa Soma’da maden ocağında yaşanan facia, iş kazasının ötesinde büyük bir katliamdır.

Yazılı bir açıklama yapan Demokratik Toplum Kongresi (DTK), doğayı, insan yaşamını, aşırı kar ve aşırı üretim hırsıyla sömüren, talan eden kapitalist sistemin, en vahşi ve en acımasız politikalarının uygulamaya geçtiği ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu belirtti.

“Sendikasızlaşmanın, güvencesizliğin yaygınlaştırıldığı, çalışma yasasının işveren lehine olduğu, ucuz iş gücü ile emekçilerin çağdaş köle haline getirildiği, iş sağlığı ve iş güvenliğinin olmadığı gerekli tedbirlerin alınmadığı ve gerekli denetimlerin yapılmadığı bir ülkede iş kazalarının, iş ölümlerinin ötesinde iş katliamlarının yoğun yaşanması kaçınılmazdır” denilen DTK açıklamasında, bundan dolayı da Türkiye’nin iş kazaları ve iş katliamlarında Avrupa ve dünyada başı çektiği vurgulandı.

Son olarak Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında yaşanan facianın, iş kazasının ötesinde büyük bir katliam olduğunu iade eden DTK şunlara dikkat çekti: “Bu katliamlarda gösteriyor ki bu ülkede insan yaşamına, can güvenliğine,  emeğe, alın terine, önem ve değer verilmemektedir. Kapitalist sistem politikalarının uygulayıcısı olan siyasal iktidarın tek bir kaygısı vardır. O da sermayenin daha fazla kar etmesidir.

Manisa Soma’da maden ocağında yaşamını yitiren emek şehitlerine Allahtan rahmet,  ailelerine ve emek örgütlerine başsağlığı dileklerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ailelerin acılarını yüreğimizde hissediyor ve kendi acılarımız olarak görüyoruz.

Tüm halkımızı, kurumlarımızı ve bileşenlerimizi büyük bir iş katliamı yaşayan Manisa Soma halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz. Bir daha benzer felaketlerin, katliamların, acıların yaşanmaması için yetkilileri çağdaş demokratik evrensel haklar çerçevesinde hareket etmeye ve sorumlulardan hesap sormaya davet ediyoruz.” 

ölmek
 // türkü tadında
Allahtan rahmet diliyorum..yüksekova haber çalışanları ziraat halk veya iş bankası bir hesap açabilir misiniz veya varsa bir hesap numarası yayınlayabilir misiniz..milletçe yardım edelim ailelerine ..çok sevap ben onu söyliyim.zaten bürokrasi ankarada bu aralar durgun..bu cemaat-hükümet kavgası sürdükçe Allahu teala tarafından daha çooook uyarılırız..varsın onlar çankaya sırtları için kavga ededursun bizler el birliğiyle gönül birliğiyle insanımıza yardım edelim..inanın dünden bu yana sayfanızda habere geniş yer verdiğiniz için duyarlılığınız gözardı edilemez..işçilerimiz şehitlerimiz kimi edirneli kimi mardinli kimi vanlı ..türkü kürdü bu topraklarda öyle birbirimize karışmışız ki saf ırk aramak budalalıktan başka bişey değil...saygılar .....
14 Mayıs 2014 Çarşamba 13:19