1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DİTAM Hakkari toplantısı gerçekleşti
DİTAM Hakkari toplantısı gerçekleşti

DİTAM Hakkari toplantısı gerçekleşti

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin "Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Platformu/Ağı" toplantısı Hakkari’de düzenlendi.

A+A-

HAKKARİ - Merkezi Diyarbakır'da bulunan Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (DİTAM) Avrupa Birliği "Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Aracı-DİHAA" tarafından desteklenen "Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Platformu/Ağı" toplantısı bugün Hakkari’de bir otelin konferans salonunda yapıldı.

Toplantıya aralarında KESK Hakkari Şubeler Platformu, İHD ve Mazlum-der Hakkari Şube yöneticilerinin de bulunduğu 20’yi aşkın sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve şahsiyet katıldı.

Toplantının açılışını yapan DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, DİTAM'ın kuruluş sürecini, amaçlarını, bugüne kadar yaptığı çalışmaları ile hedeflerin anlattı.

Bölgede faaliyet gösteren STK'lar arasındaki ilişkinin önemine değinen Kaya, sivil topum örgütü ve özgür basının demokratikleşme sürecindeki rolüne değindi.

i-1-20160820160008.jpgHakkari’nin il statüsünden düşürülmek istenmesi sürecinde kente faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin sergilediği tutumun anlamlı olduğuna dikkat çeken Kaya, “Hakkari’deki sivil oluşum deneyiminin bölgedeki bütün sivil toplum örgütlerine örnek olacağın umuyoruz. Sorunların çözümünde ortaklaşmanın, sorunlara ilişkin görüş ve öneriler oluşturmanın ve kamuoyu ile paylaşmanın büyük önemi ortada. Bu açıdan bölgede yaşananları, birlikte tartışarak rapor haline getirmek son derece önemli olacaktır" dedi.

DİTAM'ın çalışmaları hakkında bilgi veren, DİTAM Genel Sekreteri Mesut Azizoğlu, projeyle amaçlananın Kürt sorunun çözümüne sivil toplumun aktif bir şekilde görev alarak sorumluluk üstlenmesi; barışın ve çözümün yeniden tesisi için ortak çaba harcanması olduğunu söyledi.

Amid Kent Kültürü ve Kimliğini Geliştirme Derneği (AMİD-DER) Başkanı yazar Şeyhmus Diken'in moderatörlüğünde devam eden toplantıda söz alan Hakkari’nin sivil toplum örgü temsilcileri ise Hakkari’nin il olarak kalması sürecindeki deneyimlerini paylaştılar.

Karşılıklı fikir alışverişi ile devam den toplantının ardından Hakkari’deki sivil toplum öğütleri adına oluşturulacak 5 kişilik temsilci grubunun Diyarbakır’da düzenlenecek lan bölgesel sivil toplum örgütü genel toplantısına katılması bekleniyor.

dsc_6812.jpgdsc_6773.jpg

dsc_6776.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.