1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dink'in avukatından AYM'ye başvuru
Dink'in avukatından AYM'ye başvuru

Dink'in avukatından AYM'ye başvuru

Hrant Dink'in katledilmesine iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmada 24 kişi hakkında verilen takipsizlik kararına itiraz eden Dink ailesi avukatı Hakan Bakırcıoğlu, itirazın reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

A+A-

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ölümüne ilişkin, "Hrant Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiası ile yürütülen soruşturma kapsamında aralarında eski MİT mensubu Özel Yılmaz, eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu 24 kişi hakkında verilen takipsizlik kararı verilmesi, Dink ailesi avukatı Hakan Bakırcıoğlu Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

Av. Bakırcıoğlu dilekçesinde, "Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiasına ilişkin dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da aralarında bulunduğu 27 şüpheli hakkında dava açıldığını hatırlattı. 

Dilekçede, adil yargılanma hakkı, etkin başvuru hakkı ile bağlantılı olarak tarafsız, aleni yargılama, silahların eşitliği, çelişmeli yargı, gerekçeli karar hakkı, bağımsız ve tarafsız bir mahkemede yargılanma ve duruşmada hazır bulunma haklarının ihlal edildiği belirtildi. Dink cinayeti ile ilgili başta kamu görevlileri olmak üzere tüm sorumluların tespiti konusunda etkin ve adil bir soruşturma yürütülmediği, devletin tüm kurum ve kuruluşları ile cinayetin çözümü için göstermeleri gereken çabayı gösterilmedikleri belirtilen dilekçede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 19 Ekim 2015 tarihli kararı ile haklarında kovuşturmaya yer olmadığına dair kararında ismi zikredilen 24 şüpheli hakkında etkin soruşturma yapılmadığı kaydetti.

'Etkili soruşturma yapılmadı'

Dilekçenin sonuç kısmında ise, "24 şüpheli haklarında iddianame düzenlenmesini gerektiren deliller bulunmasına rağmen İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi, Bakırköy 8.Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu raporlarına, soruşturma ve dava dosyasında bulunan delil ve olgulara aykırı olarak iddianame düzenlenmediği ve bu karara yönelik yaptığımız itirazın hukuka aykırı olarak reddedilmesi nedenleri ve yukarıda anlattığımız neden ve gerekçelerle ihlal kararı oluşturulması ve bahse konu şüphelilerin bir kısmı hakkında iddianame düzenlemesi ve bir kısmı hakkında ise etkili soruşturma yapılması yönünde karar oluşturulmasını talep etmekteyiz" ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.