1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dersim'de 'güvenlik bölgelerine' karşı iptal davası
Dersim'de 'güvenlik bölgelerine' karşı iptal davası

Dersim'de 'güvenlik bölgelerine' karşı iptal davası

HHB, Dersim'de 20 ayrı bölgenin "özel güvenlik bölgesi" ilan edilmesine karşı idare mahkemesine iptal davası açacak.

A+A-

Halkın Hukuk Bürosu (HHB), Dersim'de 13 Haziran 2016'da 20 ayrı bölgenin özel güvenlik bölgesi ilan edilmesine ilişkin İdare Mahkemesi'ne iptal davası açacağını duyurdu. Konuya dair yapılan yazılı açıklamada, "özel güvenlik bölgesi" ilanlarının hukuk dışı olduğuna dikkat çekilerek, uygulamanın halka karşı yürütülen savaşın bir parçası olduğuna vurgu yapıldı. 

Açıklamada valiliğinin, temel hakları ortadan kaldıran olağanüstü hal niteliğindeki böyle bir yetkiyi kullanamayacağını belirtilerek, kararının Anayasa'nın 6'ncı maddesine aykırı olduğunu ifade edildi. Karar ile kişilerin, maddi ve manevi varlığının geliştirilmesine engel olunduğunun belirtildiği açıklamada, Dersim'de hayvancılık yapıldığı ve kararla birlikte halkın birçok temel hakkının gasp edildiği vurguladı. 

Açıklamada, "Devlet doğası gereği sürekli bir egemenlik savaşı içindedir. Ancak bu egemenlik savaşı verilirken halkın bu savaştan zarar görmemesi gereklidir. Bu bölgede yaşayan ve bu bölgede ikamet etmese de toprağına bağlı kişilerin topraklarında bulunması ve buradan maddi ve manevi olarak faydalanması imkânını kısıtlayan her türlü tedbir hukuka aykırıdır. Devlet bu mücadeleyi halkın meskûn olmadığı ve yararlanmadığı bir bölgeye taşımak zorundadır. İlgili valilik kararında kamu yararı amaç edinilmemiş olup aksine ben dilediğimi dilediğim zamanda ve yerde yaparım düşüncesi hâkimdir. Kamu yarar değil zarar görecektir Kürt illerinde uygulanan bu olağanüstü hal rejiminin mevcut hukuka aykırı olduğu apaçıktır. Hiçbir organ hiçbir iktidar halka karşı bir savaşı yürütmeye muktedir değildir. En son Dersim'de 20 ayrı bölgede ilan edilen özel bölge ilanı kaldırılmalı ve AKP iktidarı halka zulmetmekten vazgeçmelidir" denildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.