1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş: Siz nasıl baş eğmiyorsanız biz de baş eğmeyeceğiz
Demirtaş: Siz nasıl baş eğmiyorsanız biz de baş eğmeyeceğiz

Demirtaş: Siz nasıl baş eğmiyorsanız biz de baş eğmeyeceğiz

Adana'da halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Siz nasıl cesurca direniyor ve baş eğmiyorsanız bizde baş eğmeyeceğiz. Teslimiyet ihanete direniş zafere götürür" dedi.

A+A-

"Darbeye karşı demokratik halk buluşması" çerçevesinde Adana'da HDP ve HDK heyeti binlerce kişi ile buluştu. Seyhan ilçesi Fırat Mahalle Meclisi önünde halka hitap eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven ve HDK Eş sözcüsü Gülistan Kılıç önemli mesajlar verdi. Mitingde ilk sözü alan HDK sözcüsü Gülistan kılıç, "Adana barışa eşitliği iradesine ve geleceğine sahip çıkıyor. İşte bu buradaki fotoğraftan korkuyorlardı. Çünkü buraya binlerce kişi bir araya gelerek kitlesel bir fotoğraf karesi verecekler. Biz Kürdistan'ın birçok şehrine gittik bütün katliam ve baskılara rağmen halk iradesine sahip çıktığı gibi bugün Adana'da bütün baskılara rağmen iradesine sahip çıktı" dedi.

'Mücadelemize dimdik devam edeceğiz'

Ardından söz alan DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven de, "Zor günler geçiyoruz. 3 parti el ele vererek irademize Meclis dışına itmeye çalışıyorlar. Süreç eski süreç değildir. Kürt halkı iradesini dilini ve geleceğini istiyor. Başımızı onların önünde eğmeyeceğiz. Mücadelemize dimdik devam edeceğiz" diye konuştu. 

'Hodri meydan'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, mitingin yasaklanmasına rağmen halkın alanı doldurduğunu ve Saray'ın yalanını ortaya çıkaracağını ifade ederek, "Adana halkı sabahtan beri Saray'ın zulmüne direniyor. Diyor ki, halk arkalarında değil. Ama görsün ki bu halk bütün baskı ve şiddete rağmen burada" diyerek Erdoğan'a selendi. Demirtaş, Erdoğan'a dönük, "Kendine güveniyorsan hodri meydan diyoruz. Bir miting yaptığında bütün emekçilere işçileri zorla mitinge çağırıyorsun. Polise sivil elbise giydirip sanki halkmış gibi gösteriyorsun. Buna rağmen bizim topladığımız kitleyi toplayamıyorsun. Bundan dolayı halkla buluşmamız engelliyorsun. Gaz sıkmakla insanların yüreğindeki yangını söndüremezsiniz" diye konuştu. 

'İnadına sokakta olacağız'

Bütün yasaklara rağmen inadına sokaklarda olmaya devam edeceklerinin altını çizen Demirtaş, "Çünkü meydanlar Cumhurbaşkanı'nın malı değildir. Nerede bir zulüm varsa orada direnmeye devam edeceğiz. Madem Saray'daki diyor halk beni getirmiş bu halk onu geri götürmeyi de bilir. Hiç bir zalim diktatör sonuna kadar kalmıyor" diye devam etti. 

'Sizin gibi baş eğmeyeceğiz'

Dokunulmazlıklara da değinen Demirtaş, şöyle devam etti: "Tek milletvekilimiz bunların barbarca siyasetleri önünde bas eğmeyecek. Siz nasıl cesurca direniyor ve baş eğmiyorsanız biz de baş eğmeyeceğiz. Halk bunların kabusu oldu. Zulmün haddi hesabı yok. Türkiye'nin her yerinde inanılmaz bir öfke. Ülkeyi adeta barut fıçısına çevirmiş. Genç arkadaşlar belki de bu dönemin kahramanlık öyküsünü yazdılar. Ev mal mülk geri gelir ama onur gelmez. Hepiniz bugünkü direnisiniz için selamlıyorum. Siz nasıl zafere gideceğinizi biliyorsunuz. Teslimiyet ihanete direniş zafere götürür." 

Demirtaş'ın konuşmasının ardından miting sona ererken dağılan yurttaşlara polis müdahale etti. Polisin gaz bombalı müdahalesi sonucu 65 yaşındaki Hacı Şeyhmuz İnal yaralandı. Özel bir hastaneye kaldırılan İnal'ın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.