Demirtaş: Çocukları dağdan biz indireceksek, senin koltuğuna da biz oturalım

Bitlis'in Güroymak ilçesinde 1 Haziran'da tekrarlanacak yerel seçimler öncesi bir miting düzenleyen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan'a sert tepki gösterdi.

BİTLİS - BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Bitlis’in Norşîn (Güroymak) ilçesinde 1 Haziran'da tekrarlanacak yerel seçim çalışmaları kapsamında bir miting düzenledi. 

BDP ve HDP’li çok sayıda belediye başkanı ile milletvekillerinin de katıldığı mitingde, halka seslenen ve Erdoğan’ın dağa götürüldüğünü öne sürdüğü çocuklarla ilgili sözlerine tepki gösteren Demirtaş şöyle konuştu: “Senin yüreğinde çocuk sevgisi olsaydı, Berkin Elvan’ın anasını meydanlarda yuhalatmazdın. Ya Başbakan, eğer bu çocukları biz dağdan indireceksek sen in de o koltuktan, biz oturalım. Sen bostan korkuluğu musun?” 

‘YENİLMEYE DOYMUYORLARSA…’ 

Sözlerine, “Buraya gelmek, burada bu yiğit insanların arasında olmak bizim için büyük bir gururdur. Yenilmeye doymuyorlarsa 3 ayda bir Norşin'de seçim yapalım, 3 ayda bir boylarının ölçüsünü alalım. Problem değil bizim için” diyerek başlayan Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Belediyeleri niye istediklerini geçmiş pratiklerinden biliyoruz. Gerçekten de hizmet yapmak konusunda samimi olsaydı, Başbakanın söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutsaydı, AKP'li belediyeler burada baş tacı olurdu.” 

‘ALLAH İSTESEYDİ BİZİ TEK MİLLET YAPARDI’ 

Başbakan Erdoğan’ın miting meydanlarında sık sık tekrarladığı “Tek devlet, tek millet, tek bayrak” sloganına tepki gösteren Demirtaş şunları söyledi: “Başbakan, bir halkı meydanlarda gözlerinin içine baka baka inkar ediyor. Tek tek diyor, tekliyor. Allah isteseydi bizi tek millet yapardı. Bu Allah'ın emridir, biz tek millet olmayacağız. Kenan Evren de istemişti, olmadı. Kaç milletin olduğunu, kaç dilin olduğunu sandıkta göreceğiz. Bu topraklar anavatanımızdır. Biz anavatanımızda, Kürdistan'da tek milleti kabul etmiyoruz, kabul ettiremeyeceksin! Allah nasıl emretmişse öyle yaşayacak: Türk'se Türk olarak, Kürt'se Kürt olarak, Ermeni'yse Ermeni olarak.” 

‘SANDIKLARDAN ÇALMA HESABI YAPACAKLAR’ 

“Hırsız her yerde hırsızdır. Sandıkta da hırsız, bankada da hırsızdır. Biz dürüstçe yapacağız, onlar kendileri gibi yapacaklar. Başbakan neyse aynısını yapacaklar, Bilal Erdoğan neyse aynısını yapacaklar. Sandıklardan ne çalabiliriz diye hesap yapacaklar.” 

‘ŞİMDİ İKTİDAR BİZİZ’ 

“Şimdiye kadar AKP'yi eleştiriyorduk. Şimdi iktidar biziz, halk bizden çözüm bekliyor. BDP sıradan bir muhalefet partisi olmaktan çıkıyor. Burada kendi yönetimlerimizi inşa edip demokratik özerkliği kurarken, herkes buradaki yönetim anlayışını, şeffaflığı imrenerek izleyecek. Bizlerin nasıl başardığını gıptayla izleyecekler. Bizler ne diyeceğiz: ‘Kıskanmayın ne olur, BDP'ye oy verin sizin de olur!’ Ağrı ve Norşin'de AKP sandığa gömülünce, Başbakan'ın yalanlarının burada para etmediğini herkes görecek.” 

‘KENDİSİ ALIŞMIŞ KADINLARI KİLİTLEMEYE’ 

Demirtaş, Erdoğan’ın Ağrı mitinginde söylediği “BDP kadınları eve hapsediyor” sözlerine de sert tepki gösterdi: 

“Dün Başbakan'ı dinledim biraz, siyaset olsun diye değil samimiyetle söylüyorum, ben söylediği yalanlardan utandım. Başbakan diyor ki "BDP seçim günü kadınları eve kilitliyor" yalana bakın. Kendisi alışmış ya kadınları kapıların arkasına kilitlemeye, zannediyor ki Kürt kadını da böyledir. Başbakan, senin kafandaki kadın bitmiş bu topraklarda. Alnı açık, özgürlüğünün peşinde savaşan bir kadın var bu topraklarda.” 

‘ÇOCUKLARI DAĞDAN BİZ İNDİRECEKSEK…’ 

Erdoğan’ın PKK tarafından dağa götürüldüğü öne sürülen çocuklarla ilgili sözlerine de tepki gösteren Demirtaş şöyle konuştu: “Senin yüreğinde çocuk sevgisi olsaydı, Berkin Elvan’ın anasını meydanlarda yuhalatmazdın. Ya Başbakan, eğer bu çocukları biz dağdan indireceksek sen in de o koltuktan, biz oturalım. Sen bostan korkuluğu musun? Analar dedi ki, biz senin B planını C planını istemiyoruz, lanet gelsin. Evlatlarımızın hepsiyle kucaklaşmayı biliriz dediler. Amacımız tek bir insanımız ölmesin, gerillası, askeri polisi ölmesin. Bizim anlayışımız zaten bunun üzerine kuruludur dedik. Sevdiği 4 çocuk var, kendi çocukları. Biri paraları topluyor, biri yatırımları yapıyor, diğerleri hani bana, hani bana diyor.” 

“Korku Başbakan'ın yüreğine kadar girmiştir. Seçim kaybedince, hesap gününün geleceğini biliyor. Bu seçimde de, cumhurbaşkanlığı seçiminde de bir kez daha boyunun ölçüsünü alacaksın. BDP de, HDP de neymiş göreceksin. 

brawo baskanim
 // pilot748
cok guzel bir cevap ker erdogana,mademki basbakansin git dagdakilerini indir,yok bos laflar konusur basbakan,senin yerin baskadir baskanim...
30 Mayıs 2014 Cuma 05:26
axaxaxax
 // ax welat
ulan wallah helal olsun selo hessın taş.bu kürtler artık siyaset yapmayı ve konuşmayı öğrenmiş.kötünün iyisi olan tayibe iyi laf soğmuş.bunun altındada kalkamaz zaten laf kaymış resmen dibe.ve bu arada siz öyle laflan mermiylen birbirinizin götünü delin.kafirlerde kökünüzü delsin ta ahirette bile yatacak yeriniz olmasın cehennemde yanasız diye.ama bu nların hepsi şeytanın sikiği olmuş fitneci yobaz barbar piç zorba bela eceline susamış lanet türk milletinin osmanlının sikilmesini hazmedemeyen ve dahada sikilmekten korkan bir şeytanlık psikolojisiylen bu müslüman ve olmayan halklara haram olan zulümleri ve haksızlıkları yaparak düşmanın nanına yağ sürerek çatışma çıkartıyorlar.bunun vebalikomplesi türk mılletının ve baştakileredir.yanasızz....
29 Mayıs 2014 Perşembe 23:06
Komplo
 // Colemerg
Saygı değer Başkan zaten belli değilmi mevcut hükümetin yaptığı.Halkı birbirine kışkırtarak prim elde etmek.Zaten Temel amacı belli.Çözüm süreci diyor evet 'Kürtleri kışkırtarak birbirinden çözeçek'.Şimdi ise B-C planlarını konuşuyor.Yani konuşursanız sizleri Tutuklarım.ve Doğu illerine gönderdiği parelel yapıyı halka karşı kullanmak.Bu gün tüm doğu illerinde paralel yapı mevcut.Örnek Hakkari deki tüm kurumlar paralel yapının elinde niye onlara ses çıkarmıyorlar.Çünkü onlar halka acizlik çıkarınca AKP ye prim çıkıyor.Halkın da bu konuda artık uyanması lazım.Onların bu oyunlarını boşa çıkarmamız lazım.Bizim de tek vücut olmamız lazım.Onurlu bir barış için hep birlikte mücadele etmemiz lazım.Saygılar...
29 Mayıs 2014 Perşembe 18:21