1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş: Botan'ı yüreğimizden silemezsiniz
Demirtaş: Botan'ı yüreğimizden silemezsiniz

Demirtaş: Botan'ı yüreğimizden silemezsiniz

İstanbul'da Şırnak için verilen dayanışma yemeğine katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Siz haritadan silmeye çalışsanız da Botan'ı yüreğimizden silmeyiz, onlarla dayanışma içerisindeyiz" dedi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Şırnak halkıyla dayanışmak amacıyla Florya'da bulunan Elite World Bussines Otel'de dayanışma yemeği verdi. Yemeğe HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı. 

Yemeğin ardından konuşan Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"Haritadan silinmek üzere merkezi bir kararla il ve ilçelerimizle dayanışma göstermek, insanlık onuru adına en önemli dayanışmalardan biridir. Siz haritadan silmeye çalışsanız da Botan'ı yüreğimizden silmeyiz, onlarla dayanışma içerisindeyiz. Mazlumlar yalnız olmadığını hissederlerse zalimin zulmü boşa çıkar. Dayanışma direnmenin en önemli bel kemiğidir. Sadece maddi dayanışma değil. İnsanlar bilmeli ki dünyanın neresinde zulüm varsa onların yanındayız."

'Halkın yanında duruyoruz'

"Düşenin dostu olmaz diyorlar, öyle değil, düşenin ezilenin yanında olduk. Parti olarak politikamız hep buydu. Çünkü onlar gerçek halk partisi, siyaseti değiller. Ben çok mutluyum ki bizi kendi faşist cephelerinde görmüyorlar. Ne mutlu bize. Biz kendi çalışmamızla kendimizi ayrı yere koyuyoruz. Biz hak ettiğimiz güçlü yerde duruyor, halkın yanında duruyoruz."

'Biz rengarenk göründükçe onların siyahlığı sırıtıyor'

"3 parti bir araya gelmiş Türkçülük, milliyetçilik, ırkçılık, dincilikte birleşmişler. Yenkikapı ruhu birlik oluşturmamış Türkiye'yi ikiye bölmüştür. Erdoğan'a biat etmeyenlerin vatan haini ilan edildikleri yer olmuş. Oraya katılanlar için demiyorum. Sahneden konuşanlar için diyorum. Türkiye'nin geri kalanını hedef haline gelmesine yol açmışlardır. Çünkü Yenikapı'dan aldıkları gazla Türkiye'nin geri kalanına işkence, katliam yapıyor. Çok şükür sizin faşist birliğinizle aynı yerde değiliz, çok şükür ki bedeli ağır olsa da durmamız gerektiği yerdeyiz. Hepimiz tek milletiz demeden, ortak insanlık paydasında birlik olabiliriz diyoruz. Şimdi tek renk olan kafalar bizim çiçek bahçemizi elleriyle kopartmaya, paramparça etmeye çalışıyorlar. Çünkü biz rengarenk göründükçe onların siyahlığı sırıtıyor. Bu yüzden bizim buna karşı dayanışmayla dimdik ayakta durmamız lazım." 

'Başkanlık sistemi demek vatana ihanettir'

"Bu kadar ahlaksız başka bir hükümet, Cumhuriyet tarihinde görülmedi. Devletin televizyon kanallarında işkence görüntüleri izlettiriyorlar. Adalet Bakanı işkence yok diyor. Öbürü çıkmış başkanlık sistemi diyor. Bunların hepsi vatana ihanet suçudur. Buna karşı tek bir savcı soruşturma açabilir mi, açamaz. Hepsi can derdinde." 

"Medyayı kapattılar, geri kalan medyayı da tümüyle baskı altına aldılar. Burada 3-5 kamera var, normalde 45 kamera olması lazım. 'Demirtaş'a gitmeyeceksiniz, gidenin canını yakarız' diyorlar. Şimdi hal böyleyken tüm Türkiye üzerinden bu kadar korku varken bize saldırmaları çok normal. Zaten özgürlük böyle kazanılır."

'Binali de alamadı 3 hilali verdi'

"Türkiye'nin tek umudu biziz. Saray'a biat etmeyen partiyiz. Binali de alamadı 3 hilali verdi. Herkes kendini kurtarmanın derdinde. Bizden de bunu bekliyorlar. Bizden bunu görmeyince illa dokunulmazlıkları kaldıracak. Bizi de ucuz zannediyor. Bunu göremeyince çıldırıyor. Biz onlardan bugüne kadar kredi istemedik, atama için, teşvik için kapılarına gidip dilenmedik. Halkımızla bugünlere geldik. Hükümete dayanarak ayakta kalmadık. Partiyi siz kurdunuz, siz büyüttünüz. O yüzden bize dokunamazlar. 5 bin defa dokunulmazlığı kaldırabilseniz de halkın dokunulmazlığını nasıl kaldıracaksınız?" 

'Al birini vur ötekine'

"Bu ülke, senden de senin çetenden de kurtulacak. Bunların hepsi hukuk karşısında tek tek hesap verecek, devran zalim için sonsuza kadar dönmez. En büyük şansımız direniyor olmamızdır. Biz teslim olsaydık Türkiye'de faşizm kurumsallaşmış olacaktır. Biz varız diye insanlarda umut var. O yüzden dayanışmanız önemlidir. Üstümüze geliyorlar, gelsinler. Korkunun ecele faydası yok ki. Önemli olan onurlu bir yaşamın pratiğidir. HDP'nin tüm kanallarını kapatmak isteyebilirler. Bunları bilerek kahramanca duracağız. KHK ile OHAL rejimi, beyefendi için bulunmaz bir Hint kumaşı. Darbe girişiminden bulunanların Allah bin defa belasını versin. Allah darbe girişimini bahane ederek halka zulmedenlerin de belasını versin. Al birini vur ötekine. Tencere kapak bulmuş birbirini."

Demirtaş, dayanışma gösterenlere bir kez daha teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.