1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu'ndan o yetki alındı
Davutoğlu'ndan o yetki alındı

Davutoğlu'ndan o yetki alındı

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partisinin il ve ilçe başkanlarını atama yetkisi elinden alındı.

A+A-

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, artık partisinin il başkanlarını atayamayacak. Bugün toplanan AKP MKYK'sında alınan karar kapsamında il ve ilçe başkanlarını atama yetkisi Genel Başkan Davutoğlu'ndan alınarak yeniden Genel Kurul'a verildi.

AKP Sözücü Ömer Çelik, kararın partinin büyük kongreden sonraki en yetkili organı olan AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MKYK) verilen kararın, Davutoğlu’nun da desteği eşiliğinde oy birliğiyle alındığını açıkladı. 

MYKY toplantısından sonra konuşan Çelik'in açıklamaları şöyle:

"Terörle mücadele konusunda en ufak bir taviz verilmemesi gerekir. Türkiye'de bir iç savaş yok, meşru güçlerin yürüttüğü meşru bir mücadele var.

"Türkiye'nin milli güvenliğini tehdit eden bir durumdur. Türkiye'nin kurumlarının içine sızan bir faaliyet olarak devam etmektedir. Özellikle üniversitelerde yeni yapılanmalara gittikleri takip edilmektedir. Mücadele sürdükçe ve detaylara gittikçe, ne kadar kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. 3 ana alanda konu başlıkları ele alınıyor. Temel haklar kısımının yazımı devam etmekte. Bu ay içinde Anayasa taslağı ortaya çıkmış olacak.

Komisyondaki kavgalar

"Orada Sayın Adalet Bakanımızın üzerine yürümesi gibi bir görüntü ortaya çıktı. Şiddetle kınıyoruz. Geçmişte olduğu gibi AK Parti bu komisyonların devam etmesini sağlayacak.

"Bugün alınan kararla teşkilat ile ilgili alınan kararlar hakkında yetki tekrar MKYK'ya alınmıştır. Bunu radikal bir tutum olarak ele alınması doğru değildir. AK Parti'de teşkilatlarlar ilgili kararlar hiç bir zaman ertelenmez. Gereken hassasiyet gösterilir. Daha geniş bir takvimde ele alınması için böyle bir karar alındı.  

"Doğrusu, PKK, PYD, YPG arasında bir fark yoktur. Bunu herkes biliyor. Zaman zaman PYD’nin DAEŞ’le savaşıyorum demesine bazı sözcüler karşılıksız kalabiliyor. El Kaide’ye terör örgütü deyip de başka bir yerdeki kolunu ayrı tutmaya benzer bu. 

"PYD bırakın siz diğer bölge halklarına zulüm etmeyi, Suriye’de Kürtlere zulüm ediyor. Bürolar basıyor, işkence ediyor." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.