1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye'nin üyeliği askıya alınırdı'
'Darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye'nin üyeliği askıya alınırdı'

'Darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye'nin üyeliği askıya alınırdı'

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, 'Darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye'nin üyeliği askıya alınırdı' dedi.

A+A-

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland beraberindeki heyetle birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu TBMM'deki makamında ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ve Jagland görüşmenini ardından ortak bir basın açıklaması yaptı.

Thorbjorn Jagland, Avrupa Konseyi olarak Türkiye'deki kurumlara desteklerini iletmek adına geldiklerini belirterek şunları söyledi: "Türkiye birçok önemli süreçten geçti, geçiyor. Tanklar insanların üzerine sürüldü. İnsanlara ateş edildi. Bu süreçte uçaklar meclisi bombaladı ve siyasi güç ele geçirilmeye çalışıldı. Avrupa Konseyi olarak bu girişimin başarısız olmasından biz son derece memnuniyet duymaktayız. Şayet böyle bir girişim başarılı olsaydı Avrupa Konseyinin Türkiye üyeliği askıya alınmak durumunda kalacaktı. Türkiye şu anda birlik olmuş durumda. Bu anlamda birlik açısından siyasi partilerin önemi de büyüktür. OHAL Meclis'in çalışmasının durması veya siyasi partilerin çalışmayı bırakması anlamına gelmemektedir. Biz her zaman Türkiye ile çalışmaya hazırız. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki güvenceler dahilinde söz konusu süreçlerin Türkiye'de yürütüleceğine inancımız büyüktür."

KILIÇDAROĞLU : BİZLERİ DİNLEMEYE GELMESİ TÜRKİYE AÇISINDAN ÖNEMLİDİR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Thorbjorn Jagland ile verimli ve güzel bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydederek şöyle konuştu:

"Demokrasi ve parlamenter sisteme yapılan bu saldırıyı bütün siyasal partiler toplum kuruluşları meslek odaları ve halkımızla mücadele ederek darbe girişimini engelledik. Parlamentonun üzerine bombalar yağarken açık kaldığını ve görevini yaptığını ifade ettim. Eğer darbe girişimi başarılı olsaydı Türkiye'de bir iç savaş olabileceğini, çok sayıda insanın yaşamını yitirebileceğini aktardım. Türkiye'de yaşanan olaylardan büyük kaygı duyduklarını, demokrasinin gelişmesi açısından konsey olarak her türlü katkıyı vereceklerini, darbe girişimcileriyle hukuki mücadele yapılırken bunun hukukun üstünlüğü bağlamında ele alınıp değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler. Aynı düşünceleri paylaştık. Dolayısıyla kendisinin Türkiye'nin yaşamış olduğu büyük olay dolayısıyla bizleri dinlemeye gelmesi, bu konuda görüşlerimizi sorması bizim ve Türkiye açısından önemlidir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.