1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı: Erken seçim olasılığı yok
Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı: Erken seçim olasılığı yok

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı: Erken seçim olasılığı yok

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, AKP’nin yeni genel başkanını belirlemek için olağanüstü kongreye gidecek olmasını, partinin iç mekanizmalarını iyileştirmek üzere yapılan siyasi bir hareket olarak nitelendirdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, NTV’ye konuştu

AKP’nin yeni genel başkanını belirlemek için olağanüstü kongreye gideecek olmasını, partinin iç mekanizmalarını iyileştirmek üzere yapılan siyasi bir hareket olarak nitelendirdi.

Ertem, bu değişimin erken seçim ihtimalini doğurmadığını, ekonomi yönetiminde, para ve maliye politikasında da bir değişiklik anlamına gelmediğini söyledi.

Ertem’in konu ile ilgili açıklamaları şöyle:

“Dolarda geriye gidiş var”

”Dolarda gelişmekte olan para birimlerinden büyük ayrışma yok. Kongre kararıyla Türk Lirası hızla eridi ama gece sığ bir piyasa vardı. Bu sabah ise düzeltmeyi gördük. Akşam en kötü durumda bile Güney Afrika randı ile arasındaki fark yüzde 1’den azdı.

“Akşamki kararı piyasalar esasında yalnızca AK Parti’nin iç meselesi olarak algıladı. Siyasi belirsizliği önemli ölçüde ortadan kaldıracak.

“Piyasaların bunu şu saatten sonra olumlu karşılaması gerektiğini düşünüyorum. Şu an dolarda geriye gidiş var. ABD’den gelen haberler de doların geri gitmesini sağlayacak haberler.

“Doların iki üç gündür yükselişi spekülatif”

“Doların iki üç gündür yukarı çıkması spekülatif bir şey. Doları yukarı taşıyacak Fed üyeleri oy hakkı olmayan üyeler. Kriz sürecinde görebileceğimiz bir spekütatif hareket. Küresel piyasalarda ve Türkiye’de bugünden itibaren düzelme bekliyorum. Fed için yeni bir genişleme dalgası gelecek haberleri de gelmeye başladı.

“İktidar partisinin ekonomi programını ekonomi yönetimini etkileyecek bir durum olarak görmüyorum.

“Merkez Bankası konusunda hiç bir endişe yok oradaki yol haritası son derece net. Para ve maliye politikalarında kısmi bir değişiklik bile beklemiyorum.

“2019’a kadar güvenli bir şekilde gidilecek”

“Erken seçim olasılığını da yok olarak görüyorum, 2019’a kadar güvenli bir şekilde gidecektir.

“Belki bir müddet sonra TL’nin bu kadar değerli olması acaba ihracatı olumsuz etkiler mi diye tartışabiliriz. Önümüzdeki dönemde ekonominin daha istikrarlı hale geldiğini göreceğiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.