1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Çocuğum gelmek istemezse yapabileceğim bir şey yok'
'Çocuğum gelmek istemezse yapabileceğim bir şey yok'

'Çocuğum gelmek istemezse yapabileceğim bir şey yok'

Bir grup ailenin, çocuklarının PKK tarafından dağa kaçırıldığı iddiası ile 20 Mayıs günü Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde başlattıkları oturma eylemi devam ediyor.

A+A-

DİYARBAKIR - Aileleri ziyaret eden BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, dağa giden çocukların durumlarıyla ilgili Kandil ile görüşme yapacağını ailelere aktırdı. Görüşmenin ardından konuşan Selami Evren isimli baba 'çocuğum gelmek istemezse yapabileceğim bir şey yok' dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ile birlikte sabah saatlerinde annelerle görüşen Demirtaş, daha sonra babalarla görüştü. Görüşmeyi gazetecilere değerlendiren dağa kaçırıldığı iddia edilen Fırat Aydın Eren’in babası Selami Eren, görüşmede olumlu sonuçlar aldıkların eylemlerine devam edip etmeme kararını almak üzere ailelerle bir toplantı yapacaklarını kaydetti. Demirtaş'ın, ailelerin çocuklarını kavuşmaları için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdiğini anlatan Eren, görüşme ilişkin şunları söyledi:

"Bizler anne ve babalar olarak Selahattin Demirtaş'la ayrı ayrı görüştük. Görüşmemizde Fırat Anlı da hazır bulundu. Bu görüşmeyi yaptıktan sonra eylemimizi devam ettirip ettirmeme konusunu değerlendirmek üzere ailelerle görüşme yapacağız. Kararımızı bu akşam veya yarın bildireceğiz. Görüşmede edindiğimiz izlenimler çok olumlu oldu. Demirtaş ve Anlı, ellerinden geleni yapacaklarına söz verdiler. O söz bizlere olumlu bir intiba bıraktı. Eylemimiz amacına ulaştı gibi. Eylemin devam edip etmeyeceği konusunda en son karar ailelerindir. Görüşmede yaşanana olaylar, yanlışlıklar, partililere ulaşamama, ailelerin sorunlarını anlatamama gibi sorunları konuştuk. Demirtaş, hatalar varsa düzeltileceğini belirtti. Çocuklarımızın geri gelmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Eğer bizler yaptığımız bu eylemle Türkiye’ye barışın gelmesine küçük bir katkımız olmuşsa ne mutlu bize. İnşallah barış ile birlikte dağdaki çocuklarımızı iner, insanlarımız huzur ve güvene kavuşur. Çocuklarımızın geri gelmesi için Kandil ile yapılacak görüşmenin yakın bir zamanda yapılacağını düşünüyoruz.”

BDP İL BİNASINA YAPILAN SALDIRIYA TEPKİ

Eren, dün çocuklarının kaçırıldığını iddia eden iki ailenin BDP il binasına saldırmasını da tepki göstererek, olayla ilgilerinin olmadığını söyledi. Eren, "Dün bizim onaylamadığımız bir gelişme yaşandı. İki aile tarafından BDP İl Başkanlığı’na saldırı yapıldı. Bu saldırıyı belediye önünde oturan hiçbir ailenin yapmadığını ifade etmek istiyorum. Buradaki hiçbir aile BDP’ye karşı bir saldırı da bulunmadı" dedi.

Bir gazetecinin, "Çocuğunuz dağdan gelmemek istemiyorsa, nasıl bir tepki verirsiniz?" sorusunu yanıt veren Eren, çocuk gelmiyorsa yapabilecek bir şeylerinin olmadığını kaydetti. Eren, "Kendi çocuğum için söylemek isterim, kabullenmesi çok zor bir durum. Ama çocuk gelmiyorsa benim yapabileceğim bir şey kalmaz. 15 yaşındaki çocuk böyle bir karar alamaz. 15 yaşındaki bir çocuğu dağda bırakmayacaklarına inanıyorum" diye konuştu.

“AÇIKLAMALAR ÇOK SERT”

Eren, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmanın çok sert olduğunu belirterek, aynı şekilde BDP ve PKK’nin de açıklamaların sert olduğu söyledi. Eren, "Selahattin Demirtaş, Başbakan’ın konuşmasından önce beni aramıştı. Başbakanımız, dün çok sert konuştu. Çünkü B-C planı gibi konuşmalar yaptı. Eğer bu planlar, savaşın başlangıcıysa, benim çocuğumun üzerinde bir savaşı onaylayamam. Ben barış ile birlikte çocuğumun geri gelmesini istiyorum. Çocuğum verilmedi diye, dağlar bombalanacaksa, insanlar ölecekse, artık taktir sizin. BDP’nin yaptığı açıklama da çok sert. Sert konuşmalarla bir yere varılmaz. Aynı zamanda HPG’nin yaptığı açıklama da çok sertti. HPG’nin açıklamaları bizleri endişelendirdi. Çünkü bizleri devletin oyuncağı olarak lanse etti. Biz buraya eyleme geldiğimiz zaman hiçbir siyasi partinin esiri olmadığımızı ifade ettik. Bütün partiler barış için yanımıza geliyorsa kapımız açık. Fakat gelip burada ideolojik olarak, kendi siyasi düşünceleri anlattıkları an eylemimiz zarar görür” şeklinde konuştu.

'Çocuğum gelmek istemezse yapabileceğim bir şey yok''Çocuğum gelmek istemezse yapabileceğim bir şey yok'

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum