Cizîre Kantonu heyeti Almanya’da

Rojava’nın Cizîre Kantonu heyeti, Avrupa’da bir dizi temasta bulunmak üzere Almanya’ya geldi.

Batı Kürdistan’ın Cizîre Kantonu yönetiminden bir heyet, Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa ve İskandinavya ülkeleri olmak üzere birçok Avrupa ülkelerinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere bu sabah Almanya’nın Düsseldorf kentine geldi. Güney Kürdistan’da yürüttükleri temaslar ardından Süleymaniye kentinden gelen uçak ile Düsseldorf havaalanına inen heyeti, aralarında Avrupa PYD ve YEK-KOM yöneticilerinin de bulunduğu bir grup Kürdistanlı karşıladı. 

 Burada bir açıklama yapan heyet sözcüsü ve Cizîre Kantonu Dışişleri Bakanı Salih Gedo, "amacımız Rojava’da oluşturduğumuz sistem ve Demokratik Özerklik konusunda kendimizi Avrupa’ya anlatmak. Bunun için de burada bir dizi temasta bulunacağız. Başta insan hakları kurumları, çeşitli Avrupalı parlamenterler, partiler ve devlet yetkilileriyle görüşeceğiz. Şuanda Rojava’nın içerisinde bulunduğu koşulları anlatacağız” dedi.

KDP’YE ELEŞTİRİ

Salih Gedo, buraya gelmeden önce Güney Kürdistan’da da bir dizi temaslarda bulunduklarını hatırlatarak şunları söyledi:” Biz buraya gelmeden önce Güney Kürdistanlı bütün parti ve kurumları ziyaret etti. Kendi sorunlarımızı anlattık. Birlikte neler yapabiliriz noktasında görüş alış verişinde bulunduk. Bu ziyaret çerçevesinde KDP ile de görüşmek istedik. Ancak ne yazık ki bunu yapamadık. Çünkü halkın arasına sınır koyan, hendek kazan bir anlayış bu görüşmeden de kaçtı. Bizim tek amacımız Kürdistan’da yaşanan direniş ve var olma mücadelesine diplomatik olarak bir katkı sunmak. Orada elde edilen kazanımları kalıcılaştırıp, uluslar arası alana taşımaktır.”

Cizîre Kantonu Yasama Meclisi Siyasi Sözcüsü Ebdilkerim Omar ise vahşetin kol gezdiği bölgenin merkezi olan Rojava’da demokratik ve özgür bir sistem oluşturduklarını belirterek, amaçlarının bu sistemi Avrupa’ya anlatmak olduğunun altını çizdi.

Kaynak:
GÜZEL YARINLAR HAKTA DİRENENLERİNDİR.
 // NAWGIRAN
Sizleri onurlu duruşunuzdan dolayı takdirle tebrik ediyor ve her zaman yanınızdayız.Mücadeleniz insanlığa atılan bir adımın en doğrusudur.Siz ezilen ortadoğu halklarına örnek olacaksınız.Köhneleşmiş din istismarci cahillerin ve halkın kanını emen sultan ve kralların korkulu rüyası oldunuz.Halk sizinledir,yolunuz açık olsun....
16 Mayıs 2014 Cuma 13:13