1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'li Erol: Asker ve polis bölgeye gitmek istemiyor
CHP'li Erol: Asker ve polis bölgeye gitmek istemiyor

CHP'li Erol: Asker ve polis bölgeye gitmek istemiyor

CHP Dersim Milletvekili Gürsel Erol, hükümetin hayatını kaybeden PKK'liler ile asker ve polislere ilişkin verdiği rakamların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

A+A-

CHP Dersim Milletvekili Gürsel Erol, "Sorun Doğu'da Çözüm Batı'da" konulu yürüttüğü çalışmalar kapsamında Kayseri'de çatışmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle son dönemlerde artan çatışmalar ve can kayıplarına ilişkin konuşan Erol, hükümetin hayatını kaybeden PKK'liler ile asker ve polis sayılarına ilişkin doğru olmayan bilgiler verdiğini belirterek, "Şehit sayılarımızın rakamını az tutuyorlar ki toplumda bir tepki gelişmesin. PKK örgütü üyelerinin sayısını da yüksek tutuyorlar ki, terörle mücadele başarılı oldukları konusunda kamuoyunda bir algı yaratsınlar" diye konuştu.

'Yerel başka hükümet başka'

Konuya ilişkin DİHA'nın sorularını yanıtlayan Erol, 81 ili gezdiğini ve yerelde aldığı bilgi ve gözlemlerin AKP'nin verdiği kayıp sayılarını doğrulamadığını belirterek, "Ben bu değerlendirmeyi insanların verdiği bilgilere göre yaptım. Hayatını kaybeden PKK'li ile asker ve polis sayılarının doğru olmadığını söylüyorum. Örneğin insanlar bunu konuşuyor, hayatını kaybedenlerin saklandığını söylüyorlar. Yine öldürülen sivillerin PKK'li gibi gösterildiğini aktarıyorlar" dedi. 

'Asker ve polis bölgeye gitmek istemiyor'

Askerlerin istifa ettiği ve bölgede görev yapmak istemedikleri şeklinde çıkan haberlerin sorulması üzerine de Erol, "O konuda bir bilgim yok, duydum söylenenleri. Ancak ondan bağımsız olarak asker ve polisler dahil kamu görevlilerinin korkudan ve ölme riskinden dolayı bölgede (Kürt illerinde) görev yapmak istemedikleri görülüyor zaten" dedi. 

Erol, CHP'de bölgenin tek milletvekili olduğunu ve yaşananlara ilişkin sorumluluk aldığını belirterek, "Benim talebim ve Genel Başkanımızın görevlendirmesiyle 'Sorun Doğu'da Çözüm Batı'da' adıyla bir çalışma başlattık. Şimdiye kadar 61 ili gezdim. Buralarda topluma, halkımıza yaşananların Türkiye'nin sorunu olduğunu, insan kayıplarını, ekonomik kayıplarını anlatmaya çalışıyorum. Bu hükümetle birlikte sorun ağırlaştı. Sorunun çözümünün de sadece hükümete bağlı olmadığını ifade etmeye çalışıyoruz" dedi. 

'Bu çatışmalarda 40 bin can kaybettik'

Ayrıca sorunun ekonomik maliyetine işaret ederek, 32 yılda 10 bin kamu görevlisi toplamda 40 bin insanın hayatını kaybettiğini belirterek, "Bunun 32 yılda devlete maliyeti 1.5 trilyon dolar civarındadır. Bu rakam demek bin tane Boğaz Köprüsü demek, 833 tane Marmaray yapılması demek, 375 tane yeni Atatürk Barajı'nın maliyeti demek. Bizim şu anda Türkiye Cumhuriyetimizin ve özel sektör toplam borcu 700 milyar dolar. Yani biz 32 yılda iç ve dış borcumuzun 2 katı kadar terörle mücadeleye para harcamışız" diye konuştu.

'Sorun askeri yöntemlerle çözülemez'

"Ayrıca bu sorunun sadece askeri yöntemler ve politikalarla çözülmeyeceği ortaya çıktı, bunu yeniden anlatıyoruz" diyen Erol, sorunun çözümü için de meclisi adres olarak göstererek, "Kurucu değerler ve üniter devlet yapısı tartışılmadan her şeyi konuşmalıyız. Ortak değerler üzerinden bu tartışılabilir. Çağdaş ülkelerde ulusal politikalar hükümetlere dayalı değildir. Bizim de bu soruna hep birlikte çözüm bulmamız gerekiyor" dedi. 

Erol, öncelikle CHP teşkilatlarına yönelik bir çalışma yürüttüklerini ve 81 ilde bu çalışmayı tamamladıktan sonra yurtdışındaki CHP teşkilatlarıyla toplantılar alacaklarını belirten Erol, "Bu çalışmayı bitirdikten sonra genel merkeze bir rapor sunacağız. Bunun alt yapısını oluşturuyoruz. Kendimizi sorumlu his ettik ve böyle bir işe giriştik" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.