CHP'de Soma için toplu istifalar yaşanabilir

Sabahat Akkiraz'ın dün istifasını sunmasının ardından CHP'de gözler diğer vekillere çevrildi.

Türkiye'yi yasa boğan maden faciasının ardından siyasette de hareketli günler yaşanmaya başladı. 301 işçinin yaşamını yitirdiği olayda özellikle CHP kanadından hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunan isimler oldu.

CHP'DE TOPLU İSTİFA İDDİASI

Bu isimlerde bri de CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz... Akkiraz dünTwitter hesabından yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı KemalKılıçdaroğlu'na istifa dilekçesini sunduğunu açıkladı. Ankara kulislerine bomba gibi düşen bu açıklama sonrası CHP'de toplu istifalar yaşanabilir yorumları yapılmaya başlandı.

İLK ÇAĞRI Şafak Pavey'den GELDİ

CHP Milletvekili Şafak Pavey de Soma’daki maden faciasının ardından kaleme aldığı yazıda, kendisi dahil tüm milletvekillerine istifa çağrısı yapmıştı. Pavey, "Ne siz başbakan, ne bakanlarınız bakan, ne ben milletvekili olmayı hak etmiyoruz, birlikte etmiyoruz… Zerrece etmiyoruz… Gelin birlikte utanalım ve birlikte istifa edelim. Belki bu toplumun kaderini değiştiririz aradan çekilirsek…" ifadesini kullanmıştı.

KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMA

CHP'li Akkiraz Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: "Perşembe günü saat 17.00 de vekillikten istifa dilekçemle Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm. Soma faciası sonrası istifa etmeliyiz dedim. Genel başkanımız konunun şu anda çok taze olduğunu gerekirse istifa kurumunun da önemli bir seçenek olduğunu belirtti. Bugün bazı arkadaşlarımında bu yönde çağrıları olduğunu duydum. Buna sevindim.Soma’nın siyasi sorumluluğunu alamayan iktidara karşı birleşmeli. İktidarın koltuk aşkına,siyasi sorumluluk almama çabasına karşılık somada yitirdiğimiz canların yanında olmak için koltuğa ihtiyacımız yok."

 

Ro
 // Reşit
Roboski katliamında bu gayretin %01 ni gösterse idi inanırdım. Hikaye. AKP den hiç bir farkları yok sadece dış görüntü olarak farklıdırlar....
19 Mayıs 2014 Pazartesi 22:59
surumluluk
 // iras_mete
şafak pavey çok ciddi bir duruş sergilemiş fakat cehepenin geleneğinde bu türduruşlar yuktur cehapeninin tek misyunu devlettin kutsallığını kurumak halka hesap verme gibi bir alışkanlığı yuktur ......
19 Mayıs 2014 Pazartesi 10:54