1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çetiner ailesinden BDP’ye özür, AKP’ye çağrı
Çetiner ailesinden BDP’ye özür, AKP’ye çağrı

Çetiner ailesinden BDP’ye özür, AKP’ye çağrı

Diyarbakır'da çocuklarının gerillaya katılması nedeniyle oturma eylemi yapan aileler, basın açıklaması yaparak BDP’den ve tüm Kürt halkından özür dilediklerini açıkladı.

A+A-

DİYARBAKIR - Çetiner ailesi adına konuşan Murat Çetiner, “Sizleri üzdüğümüzü biliyoruz. BDP’den, halkımızdan ve kamuoyundan özür diliyoruz. Bu kirli ve kötü senaryolara daha fazla alet olmayacağız. Devlete çağrı yapıyoruz, gelişen anlamlı sürece bir an önce cevap olun ve süreci heba etmeyin” çağrısında bulundu.

Diyarbakır'da amca çocukları Özgür Çetiner ile Berat Çetiner’in aileleri geçtiğimiz gün, çocuklarının dağa gitmesinden BDP’yi sorumlu tutarak saldırıda bulunmuştu.

Aileler, BDP İl binasında toplanarak açıklama yaptı. HDP Milletvekili Nursel Aydoğan ile birlikte basın açıklaması yapan aileler, özür diledi.

Çetiner ailesi adına konuşan Murat Çetiner, “Bilindiği gibi çocuklarımız gerillaya katılmıştır. Anne ve baları olarak bizler başta duygusal bir tepki içerisine girerek, bunun sorumlusunu yanlış adreste aradık. Çocuklarımızın dağa çıkmasının nedeni, Kürt sorunun çözmeyen, barış ve demokrasinin gelişmesi konusundaki atım atmayan, olayın, süreci boşa çıkaran sistemin sürdürücüsü olan AKP iktidarının ta kendisidir. 1 yıldır oyalama politikası sürdürmüştür. Barış ve çözüm sürece başladığında anne ve babalar olarak çok sevinmiştik. Çocukları olan bütün anne ve babalar aynı sevinci duymuştuk. Çünkü çocuklarımız artık ölmeyecekti. Bu kadar genç insanın artık ölmemesi lazım. Bu coğrafyada çok fazla can kaybedildi. Daha hayıtının baharında toprağın soğuk ve karanlığına karıştı. Hala topraktan gencecik insanların kemikleri fışkırıyor. Yeter artık, ölümleri istemiyoruz. Ölüm haberi duyacak takatimiz kalmadı. Bizim acılarımız üzerinden B ve C planlarını devreye sokmayın. Çocuklarınızı kurtaracağız diye dağları tekrar bombalamayın. Çocuklarımızı yeni ölümlerin gerekçesi yapmayın. Yapacağınız en hayırlı iş Kürt sorununa demokratik bir çözüm getirerek huzur ve barış içinde yaşamamızı sağlamaktır" şeklinde konuştu.

BDP VE HALKIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUZ

Aileler olarak sorunun kaynağını yanlış yerlerde aradıklarını ve bu sorunun en çok çözülmesini isteyen ve yıllardır bunun mücadelesini veren partileri BDP’ye yönelik duygusal bazı tutum ve tavırlar içerisinde olduklarını kaydeden Çetiner şunları söyledi: "Daha sonra bizim geliştirdiğimiz bu tavrın dışımızdaki çevreler tarafından partimizin aleyhine kullanıldığını üzülerek gördük. Oysa tarihi belleklerimizi biraz kurcaladığımızda bu sistemi çözmek için kahin olmaya gerek kalmayacaktır. Bu devlet 12 Eylül’de Diyarbakır zindanında daha 18’ine basmayan kardeşlerimizi, çocuklarımızı işkence hane tezgahlarında kaybetti, kimilerini ise yarım insan haline getirdiler. Daha sonra 90’lı yıllarda çocuklarımıza bunu reva görmeye devam ettiler. Bu ülkenin başbakanı daha düne kadar çocukta olsa kadında olsa gereken yapılacaktır dedikten sonra polisler 10’un üzerinde çocuğu katlederek, yüzlerce çocuğu da cezaevlerine göndermiştir. Ve bugün bu çocuklar üzerinde her türlü onarılmaz işkenceler ve onur kırcı uygulamalar yapılmıştır. Pozantı cezaevindeki uygulamalar insanlık dışı uygulamamalara tabi tutulmuştur. Uğur Kaymaz’a 12 yaşındayken 13 kurşun sıkıldı. Ceylan Önkol’u ise havan topuyla param parça ettiler. Sizleri üzdüğümüzü biliyoruz. BDP’den, halkımızdan ve kamuoyundan özür diliyoruz. Bu kirli ve kötü senaryolara daha fazla alet olmayacağız. Devlete çağrı yapıyoruz, gelişen anlamlı sürece bir an önce cevap olun ve süreci heba etmeyin. Aksi taktirde çocuklarımızın özgür yarınları için ve barış sürecinin hızla gelişmesi için daha büyük kitlelerle cezaevlerindeki ve dağlardaki çocuklarımıza kavuşmak için süresiz direniş tavrımızı göstereceğimizi belirtmek istiyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum