1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Canikli: ‘280 bin ton nitratlı gübre bloke edilmiştir’
Canikli: ‘280 bin ton nitratlı gübre bloke edilmiştir’

Canikli: ‘280 bin ton nitratlı gübre bloke edilmiştir’

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, “6 Haziran itibariyle nitratlı gübreye satış yasağı getirildi. Şuan itibariyle stoklarda 280 bin ton nitratlı gübre mevcuttur ve bloke edilmiştir" dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Canikli'nin konuşmasından bazı bölümler şöyle:

"Türkiye’deki bu rakamın son derece küçük oluşu ve parçalanmanın giderek artması tarımda verimliliği son derece olumsuz etkileyen ve aynı zamanda tarım arazilerinin de etkin bir şekilde kullanımını engelleyen sorunların başında gelmektedir. Bunun önlenmesi ve arazi toplulaştırılması ile ilgili yasal çalışmalar yapıldı ancak uygulamada karşı karşıya kaldığımız sorunları giderici ve bu arazi toplulaştırmasını daha da etkin hale getirici önlemler noktasında çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili kanun tasarısı TBMM’ye sevk edilecek. Parçalı, hisseli, göç ve benzeri nedenler ile ekilemeyen arazilerin devlet tarafından sahipleri lehine kiraya verilmek üzere üçüncü kişilere böyle bir imkan elde edilmeye çalışılıyor. Atıl olan arazilerin tümü değerlendirildiğinde 17 milyar TL’lik hasıla artışı beklenmektedir."

“Büyükşehir Yasası'ndan sonra meraların işgali ile ilgili cezaların uygulanıp uygulanmayacağı tartışmalı bir konu. Onu da netleştireceğiz. Havza bazlı üretim planlaması yapılacak. Stratejik ürünlere öncelik verilecek. Bu da etkin ve verimli bir tarım politikası için etkilidir.” 

“Başka ülkelerde verimli arazi kiralanması noktasında sonuç alıcı çalışmalar gerçekleştirilecektir. Özellikle uzun vadeli ihtiyaçlarımızın karşılanmasına katkı sağlayacaktır. Gübre desteğine yüzde 18 destek veriliyor. Buna ilave olarak da yüzde 16.5 fiyatta indirim yapılarak toplamda gübre fiyatlarında yüzde 34’lük bir düşüşün önü açılmıştır.”

““Yıllık 1.5 milyon ton Türkiye’de nitratlı gübre kullanılmaktadır. 6 Haziran itibariyle nitratlı gübreye satış yasağı getirildi. Şubat ayına kadar Türkiye’de nitratlı gübre çok az kullanılmaktadır. Şuan itibariyle stoklarda 280 bin ton nitratlı gübre mevcuttur ve bloke edilmiştir. Kullanımın başlayacağı Şubat ayına kadar da nitratlı gübrenin takibi ve izlenmesine ilişkin alt yapı çalışmaları devam ediyor. Ondan sonra da kontrollü bir şekilde ve kötüye kullanımını engelleyecek tarzda düzenleme yapılacak ve daha sonra kullanımı takipli olarak serbest bırakılacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.