1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Britanya Parlamentosu’nda Öcalan toplantısı
Britanya Parlamentosu’nda Öcalan toplantısı

Britanya Parlamentosu’nda Öcalan toplantısı

Britanya’nın en büyük sendikaları öncülüğünde başlatılan “Öcalan’a Özgürlük Kampanyası”nın startı Britanya Parlamentosu’nda yapılan geniş katılımlı bir toplantı ile başladı.

A+A-

Britanya’nın en büyük sendikalarından Unite ve GMB’nin öncülüğünde başlatılan “Öcalan’a Özgürlük Kampanyası”, Britanya Parlamentosu’nda yapılan geniş katılımlı bir toplantı ile başladı.

Dün akşam Avam Kamarası’nın 10 numaralı komite odasında yapılan toplantıya, aralarında sendikacı ve milletvekillilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Yoğun ilginin gösterildiği toplantıda, ailesi ve avukatları başta olmak üzere kimseyle görüştürülmeyen PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekildi ve tepki gösterildi.

Toplantıda, Öcalan’ın özgürlüğünün bölge barışına büyük katkı sunacağı ifade edildi.

Toplantıya katılanlar

İskoç Milletvekili Natalie Mc Garry’nin moderatörlüğünde yapılan toplantıda GMB sendikası adına Bert Schouwenburg, Unite the Union Sendikası adına Steve Turner, Unison Sendikası adına Stephen Smellie, Unite Sendikası Uluslararası Direktörü Simon Dubbins, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dilek Öcalan ve Lordlar Kamarası’ndan Lord Rea birer konuşma yaptılar.

Öte yandan toplantıya, Avam Kamarasından Britanyalı parlementerler Angela Rayner, Jim Shannon, Kelvin Hopkins, Diana Johnson, Dave Anderson, Julie Elliot, Valerie Vaz, Andrew Gwynne, Neil Gray, Tania Mathias, Ruth Smeeth ve Lordlar Kamarasından Lord Rea, Lord hylton, Lord Dholakian ve Lord Judd da katılarak kampanyaya destek verdiler.

Unite Direktörü: Kürtlerin tek dostu dağlar değil

toplantı2

Toplantıda konuşan, resmi olarak kayıtlı 1.5 milyon üyesiyle İngiltere ve Galler’in en büyük sendikası olan Unite’nin Uluslararası Direktörü Simon Dubbins, bir tabuyu yıktıklarını ifade ederek, Britanya Parlamentosu’nda “Öcalan’a özgürlük” çağrısı yapabilmelerinin çok önemli olduğunu söyledi.

Atılan bu adımın büyük bir kampanyanın başlangıcı olduğunu ifade eden Dubbins, “Kürtlerin tek dostu artık sadece dağlar değil” dedi.

“Kürtlere yönelik saldırıların durması gerekiyor”

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’ı da ziyaret eden Dubbins, Kürt illerindeki yasak ve operasyonlara dikkati çekerek, “Olanları bizzat kendin gördüğünde Suriye’deki iç savaşın şu anda Türkiye’de olduğundan şüphen kalmıyor. Bunda soru işareti yok. Türk devleti tarafından uygulanan vahşet herhangi bir yerde gördüğümün en kötüsü; ve ben Filistin’e gittim, Kolombiya’ya gittim. Yani bir çok çatışmalı bölge gördüm. Ama Sur’da gördüklerimiz tamamen iğrenç ve rezildi. Bu saldırıların durması gerekiyor,” dedi.

Dubbins, Britanya ve diğer devletlerin, bu durumun sona ermesi için, Türkiye üzerinde baskı uygulaması gerektiğini de ifade etti.

Öcalan’ın ‘demokratik konfederalizm’ modeli üzerine yazdıklarına da dikkat çeken Dubbins, “Öcalan’ın kitaplarını okumayan var ise, okumalarını tavsiye ederim,” dedi.

İrlanda ve Kolomibiya örneklerine değinen Dubbins, “Doğru bir barış sürecine ihtiyacımız var ve Öcalan’ın özgürlüğü bunun için temeldir,” diye konuştu.

toplantı1.

Yüksek ve Öcalan da konuştu

Toplantıda konuşan HDP milletvekili ve Dilek Öcalan da, Öcalan’ın 17 yıldır İmralı adasında tek kişilik bir hücrede tamamen haklarından yoksun bir şekilde kaldığını söyledi.

Dilek Öcalan, müzakere masasının hükümet tarafından ‘devrilmesinin’ ardından Türkiye’de büyük bir kaosa girildiğini ifade etti ve “Bu kaostan çıkmanın tek yolu İmralı üzerindeki tecridin kaldırılıp müzakerelere tekrar başlanmasıdır,” dedi.

Toplantının konuşmacılarından DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise, Türkiye’de şiddetle çözülmeye çalışılan Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmesini sağlayacak tek liderin Abdullah Öcalan olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.