1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Brexit Britanya'yı ikiye böldü
Brexit Britanya'yı ikiye böldü

Brexit Britanya'yı ikiye böldü

İngiltere'nin AB'de kalıp kalmayacağı 23 Haziran'da yapılacak referandumla belli olacak. Ama iki bölge şimdiden kararını vermiş bile.

A+A-

İngiltere'de halk 23 Haziran'da AB'den ayrılıp ayrılmama konusunda nihai kararını verecek. Halkın bir bölümü hala oyunu ne yönde kullanacağını bilmezken Ceredigion ve Haverings Kontlukları gibi kararını çoktan vermiş bölgeler de var. YouGov adlı İngiliz kamuoyu araştırma şirketince yapılan son ankete göre AB'ye en çok mesafeyle yaklaşan bölge Londra Haverings iken Galler'deki Ceredigion AB'de kalınmasından yana.

AB'siz ne internet ne Erasmus mümkün

Gallililerin neden bu denli AB yanlısı olduğu, sokaktaki insanlara İngiltere ile ilişkilerinin nasıl olduğu sorulduğunda daha iyi anlaşılıyor. Örneğin yarı Galli yarı Fransız olan üniversite öğrencisi Francois-Poncet, “Galliler AB'ye İngiltere'den daha yakın” diyor. Bunun önemli bir nedeni 15 bin nüfuslu Aberystwyth'deki 11 bin üniversite öğrencisi. Francois-Poncet gibi buradaki çoğu üniversiteli, AB'nin Erasmus öğrenci programından yararlanıyor ve bu nedenle AB'den ayrı bir yaşam düşünemiyor.

Sömestr sona ermiş olmasına rağmen, Francois-Poncet, referandum sona erene kadar Galler'de. Hatta AB'de kalınması için yürütülen kampanyaya destek arıyor. Kampanyada en çok ileri sürülen tezlerin başında “AB'nin Galler'de İngiliz hükümetinden daha fazla yatırım yaptığı”.

Francois-Poncet, “Buradaki hızlı internet erişimini, trafik ve ulaşım alt yapısını, üniversiteye yapılan AB teşvikini, hepsini AB'ye borçluyuz” diyor. Francois-Poncet, “Ceredigion bugün bu kadar ileriyse bu AB sayesinde” ifadesini kullanıyor.

Galler Londra'dan herhangi bir mali destek almadığı için AB'nin desteğine ihtiyacı var. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.