1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bozdağ: Sanığın aldığı ceza caydırıcı bir etki yapacaktır
Bozdağ: Sanığın aldığı ceza caydırıcı bir etki yapacaktır

Bozdağ: Sanığın aldığı ceza caydırıcı bir etki yapacaktır

Hükümetten Karaman’daki cinsel istismar davasıyla ilgili ilk yorum Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. Bozdağ, sanık öğretmene verilen hapis cezasına ilişkin, “Bu karar, benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır” dedi.

A+A-

Karaman’daki cinsel istismar davasındaki verilen kararı değerlendiren Bakan Bozdağ, “Kim yanlış yapmış, suç işlemişse böylesine çirkin bir eylemde bulunmuşsa bunları mutlaka hukuka teslim etmeliyiz” dedi. Adalet Bakanı, “Kol kırılır yen içinde kalır anlayışıyla suçlar, ahlaksızlıklar, çirkinlikler konusunda suskun kalmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, partisinin Trabzon İl Başkanlığı binasını ziyaret ederek parti mensuplarına seslendi.

Bozdağ, bir gazetecinin Karaman’da bazı öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanığa 508 yıl 3 ay hapis cezası verildiğini hatırlatması üzerine, şu ifadeleri kullandı:

“Mahkemenin karar verdiğini bende basından takip ettim. İlk duruşmada biten davada mahkeme herhangi bir indirime gitmedi.

“Karaman’da yaşanan çok önemli bir hadise, çok çirkin ve kabul edilemez bir olay. Bu olay karşısında elbette herkes gibi hepimizin duyarlı olmasında fayda var. Bir daha Türkiye’de benzer hadiselerin yaşanmaması için de hepimizin alınması gereken tedbirler konusunda hassasiyet göstermesi gerekiyor.

“Benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır”

“Yargının verdiği karar somut bir olaya ilişkin bir karardır. Ama bu kararın ortaya çıkması, aldığı ceza bundan sonra benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır. Ama sadece cezaların caydırıcılığı değil bunda yetmez aynı şekilde toplumsal bilincin de yüksek olmasında son derece büyük önem arz etmektedir.

“Kim suç işlemişse hukuka teslim etmeliyiz”

“Ben Trabzon’dan bir kere daha ifade etmek isterim ki, kol kırılır yen içinde kalır anlayışıyla suçlar, ahlaksızlıklar, çirkinlikler konusunda suskun kalmamalıyız. Kim yanlış yapmış, suç işlemişse böylesine çirkin bir eylemde bulunmuşsa bunları mutlaka hukuka teslim etmeliyiz.

“Yargıya çıkarmalı, hesap vermesini sağlamalıyız ki, bu tür ahlaksızlar böyle hadiselerin gizli kalmasından cesaretlenerek yeni ahlaksızlıklar yeni suçlar işlemesinler. Bu tür konularda işin üzerini açmaya, hukuka ve yargıya bu tür ahlaksızlık suçları işleyenleri çekinmeden teslim etmeye ihtiyacımız var.

“Umarım böyle hadiseler bir daha olmaz. Ama olduğu zaman da mutlaka işin üzerini açmak ve hukuka hesap vermesini sağlamak hepimizin üzerine düşen vazifedir. Ayrıca da bu tür hadiselerin yaşanmaması için de pek çok başka tedbirleri elbette hükümet olarak ve aileler olarak almamız gerekir.

“Davanın kısa sürmesi mahkemenin takdiridir”

“Davanın kısa sürmesi mahkemenin takdiridir. Mahkeme dosyayı tekemmül etmiş olduğu zaman böyle bir karar verebilir. Hepimiz mahkemenin bu kararına saygı duymalıyız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.