1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bozdağ: İdam talebini görmezden gelmemiz mümkün değil
Bozdağ: İdam talebini görmezden gelmemiz mümkün değil

Bozdağ: İdam talebini görmezden gelmemiz mümkün değil

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD’ye Gülen ile ilgili 4 dosya gönderdiklerini belirterek, iadesi için gereğini beklediklerini söyledi. Bozdağ, idam tartışmalarıyla ilgili ise “milletimizin idam talebini görmezden gelmemiz mümkün değildir” dedi.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ gazetecilere açıklama yaptı.

Bozdağ, ABD’ye Fethullah Gülen ile ilgili 4 dosya gönderdiklerini belirterek, iadesi için gereğini beklediklerini söyledi.

Bozdağ’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“4 ayrı dosya gönderdik”

“4 ayrı dosyadan iadesi ABD’den istenmiştir. Dosyalar bakanlığımızdan ABD İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı’na gönderilmiştir. Aynı şekilde elektronik ortamlardan da gönderilmiştir. ABD tarafından değerlendirme yapıldıktan sonra Türkiye’ye iadesi bekleniyor.

İdam açıklaması

“Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledi, halktan böyle bir talep gelirse bunun değerlendirmesini yaparız. Sonra da bunun çalışmaları yapılır.

“Milletimizin mesajlarına AK Parti hükümetleri hep kulak vermiştir. O yüzden milletimizin idam talebini görmezden gelmemiz mümkün değildir. O nedenle milletimizin bu talebi değerlendirilecektir.

“15 Temmuz 2016 Fethullah Gülen’in darbe teşebbüsüyle ilgili soruşturma devam ediyor. Daha önümüzde delil toplama, analiz edilmesi gibi konular var. Dolayısıyla böyle büyük bir soruşturmanın bir iki gün içerisinde oluşturulması mümkün değil.

“ABD’den Gülen’in yakalanmasını istedik”

” Uluslararası hukuk gereği bizim dosyayı teşekküllü bir şekilde oluşturmamız gerekiyor. ABD’den Fethullah Gülen’in iadesini hem Cumhurbaşkanlığı, hem Dış işleri, hem Başbakanlık düzeyinde talep ettik. Ayrıca ABD’den Fethullah Gülen’in yakalanmasını istedik.

‘Rusya uçağını vuran pilot gözaltında’ iddiası

“Rusya uçağını düşüren pilotun gözaltında olduğuna dair bir takım haberler var. Ama bunlar teyit ediymiş haberler değil. Şu anda soruşturma makamları bu pilotlarla ilgili ifadeleri alıyorlar.

“Gözaltında olan pilotlar var, onların içerisinde var mıdır yok mudur tabi o da çıkacaktır ifade sırasında. Şu anda gözaltında olduğuna dair bir takım fısıltı şeklinde konuşmalar var ama henüz teyit edilmiş şey değil.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.