1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bölge Barolarından darp edilen avukatla ilgili açıklama
Bölge Barolarından darp edilen avukatla ilgili açıklama

Bölge Barolarından darp edilen avukatla ilgili açıklama

Bölge baroları, dün polislerce darp edilen Avukat Zeydan Balçı için açıklama yaptı.

A+A-

Bölge barolarından yapılan açıklama şu şekilde:

"Avukatlık Kanunu’nun 1. maddesinde yer alan ve savunmanın bağımsızlığı ile avukatlık mesleğinin serbestliğine vurgu yapan “… Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder” şeklindeki düzenlemeye rağmen biz avukatlar, mesleğin doğasından kaynaklanan haklarımızı kullanmayı zorlaştıran uygulamalarla sıklıkla karşı karşıya kalmaktayız. Ancak bu uygulamaların son günlerde artarak devam etmesi ve ciddi boyutlara varması meslek örgütleri olarak ve ayrıca avukat olarak bizleri kaygılandırmaktadır.

Sadece içinde bulunduğumuz Mart ayında; Cizre’de faaliyet yürüten meslektaşımız Av.Filiz ÖLMEZ güvenlik kuvvetlerince kimliği bilinmesine rağmen özellikle darp edilmiştir. Adana Barosu Başkanı Av.Mengücek Gazi ÇITIRIK tamamen barışçıl nitelikteki yürüyüşte polisin biber gazlı müdahalesine maruz kalmıştır. İstanbul Barosu üyesi 9 meslektaşlarımız hukuka aykırı bir şekilde gözaltına alınmış ve mesleki faaliyetleri soruşturma konusu yapılmıştır. Gözaltına alınan ve arasında meslektaşlarımızın da bulunduğu 31 kişinin serbest bırakılma kararına savcılığın yaptığı itirazı neticesinde 4 meslektaşımız hakkında yakalama kararı çıkartılmış, meslektaşımız Av.Hüseyin BOĞATEKİN tutuklanmıştır.

Mesleğimize ve meslektaşlarımıza dönük saldırılara dün bir yenisi eklenmiştir. İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan meslektaşlarımızla ilgili basın açıklaması yapmak isteyen meslektaşlarımıza polis müdahale etmiş ve bu müdahalede meslektaşımız Av.Zeycan BALCI’nın kaburgası kırılmıştır.

İki gün önce Balıkesir Barosu üyesi meslektaşımız Mehmet Volkan Kıvanç uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmiştir.

Yine bir Avukat ve bir Baro Başkanı olarak görevini yerine getirirken katledilen Av. Tahir Elçi’nin dosyasında ise hiçbir esaslı gelişmenin sağlanmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Tüm bu saldırı ve operasyonlara rağmen avukatlar ve baroların savunma hakkı ve insan hakları mücadelesinden vazgeçmeyecekleri bilinmelidir. Avukatlar, yargıya ayak bağı değil; savunma hakkının ve adil yargılanma hakkının teminatıdır. Bu nedenle avukat ile mücadeleyi suç ve suçlu ile mücadelenin bir parçası olarak kabul eden uygulamalar sona erdirilmelidir.

Biz aşağıda imzası olan Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Baroları olarak, mesleğimize ve meslektaşlarımıza yapılan saldırılar ve hukuksuz operasyonları kınıyor,  meslektaşımız Av.Zeycan BALCI’ya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu süreçte bütün meslektaşlarımızla dayanışma içinde olacağımızı kamuoyuna saygı ile sunuyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.