1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Böke: Cumhurbaşkanı’nın partilerin iç işlerine karışması kabul edilemez
Böke: Cumhurbaşkanı’nın partilerin iç işlerine karışması kabul edilemez

Böke: Cumhurbaşkanı’nın partilerin iç işlerine karışması kabul edilemez

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Tarafsız olması gereken bir Cumhurbaşkanı’nın gayet taraflı bir şekilde siyasi partilerin iç işlerine karışarak Türkiye’ye yön verme gayreti kabul edilemez” dedi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren Böke, “Tarafsız olması gereken bir Cumhurbaşkanı’nın gayet taraflı bir şekilde siyasi partilerin iç işlerine karışarak Türkiye’ye yön verme gayreti kabul edilemez” dedi.

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke’nin açıklamalarından bazı başlıklar şöyle:

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik konusundaki sözleri

“Eğer AK Parti, Kahraman’ın sözlerini kabul etmiyorlarsa o zaman yapması gereken İsmail Kahraman’ı istifaya davet etmeleridir. Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şimdi de AKP’nin bizi ikna etme pozisyonunun davranışta nasıl ortaya çıkacağını görme zamanıdır.

“Eğer bu hedefin ve bu hedefe giden sözlerin yanlış olduğu düşünülüyorsa o zaman Meclis Başkanı’nın istifa çağrısına bütün partilerin davet etmesi gerekmektedir. Anayasa karşıtı bu sözler ortada iken güven duyulması mümkün değildir. O koltukta oturması kabul edilemez.

IŞİD’in Kilis’e saldırıları

“Türkiye’ye roketler yağıyor. Bir hükümetin en temel görevi vatandaşının can güvenliğini sağlamaktır. Türkiye içerisinde IŞİD terörünün beslendiği can damarlarını bırakın kesmeyi, o damarlar üzerinden atılan roketlerle vatandaşlarının ölümünü izleyen bir hükümetle karşı karşıyayız.

“Roketler düşmüyor, atılıyor. Sadece 1 Mayıs Pazar günü 5 roket atıldı. Ocak 2016’dan bu yana yaklaşık 70 roket saldırısı oldu. Bilançosu 20 ölü, 80 yaralı. Sınırda askeri personelimiz ağır bir saldırı altında. Bir kez daha buradan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

“Bütün bu olanlar karşısında hükümet en iyi bildiği işi yapıyor, inkar ediyor. Gerçekler ortaya çıkmasın diye bilgi paylaşımına engel oluyor. Saçmalıyor. Kilis Valisi, il merkezini hedef alan roketlerle ilgili “bu füzeler tabiki düşecek havada mı asılı kalacak. Yer çekimi var” diyor. Hamaset yapmayı seçiyor. IŞİD gözünü Kilis’e dikmiş ve o topraklara roket atmaya devam ediyor ve AK Parti hükümeti sadece seyrediyor.

“AFAD tarafından akıllara ziyan bir broşür yayınlandı. AFAD, roket yağmuru altında vatandaşlarımıza sakin olun diyor. Bu bir doğal afet değildir. Bu tablo AK Parti siyasetinin bir sonucudur. Eğer bir afet varsa bu afet AK Parti’nin bir siyasetidir. Maceracı ve mezhepçi dış politika yaklaşımıdır. Vatanımızın can güvenliğini sorgulamak hükümetin sorumluluğudur. Bu politikaların acilen değişmesi gerekir.”

Erdoğan ve Davutoğlu’nun bugünkü görüşmesi

“Biz başka partilerin iç işlerine yönelik bir değerlendirme, gözlem yapmıyoruz. Çok ciddi kaygı duyulması gereken bir durum var. Tarafsız olması gereken bir Cumhurbaşkanı’nın gayet taraflı bir şekilde siyasi partilerin iç işlerine karışarak Türkiye’ye yön verme gayreti kabul edilemez. Biz CHP olarak bu Parlamento’nun çalışması için ciddi bir gayret içindeyiz.

Vize muafiyeti

“Gelişmeleri olumlu karşılıyoruz. Evrensel değerler için atılacak her adımı destekleyeceğiz. AB yolunda atılacak adımlara destek olacağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.