1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bilgen: Referandum yeni fırsatlar doğurdu
Bilgen: Referandum yeni fırsatlar doğurdu

Bilgen: Referandum yeni fırsatlar doğurdu

HDP'li Bilgen cezaevinden mesaj gönderdi: "Referandumda ortaya çıkan tablo, demokrasi mücadelesini genişletmek ve toplumsal barışı inşa etmek için önemli fırsatlar ortaya çıkarmıştır."

A+A-

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nden referandum sonuçlarıyla ilgili bir mesaj gönderdi.

HDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bilgen’in “Şer bildiğinizde hayır olması için eksikleri gidermeli ve önümüze bakmalıyız” diye başladığı mesajı şöyle:

GÜÇLÜ BİR DEĞİŞİM HAREKETİ: Tüm engellemelere ve adaletsizliğe rağmen referandum sonucunda ortaya çıkan tablo, siyaseti toplumsallaştırmak, demokrasi mücadelesini genişletmek ve toplumsal barışı inşa etmek için önemli fırsatlar ortaya çıkarmıştır. Hayır için bir araya gelen iradenin statükoculuğa evirilmemesi, mevcut fiili durumu savunma biçiminde sönümlenmemesi için başta Anayasa olmak üzere güçlü bir değişim hareketine öncülük edilmelidir.

ÖNYARGILAR AŞILMALI: Ötekileştiren, dışlayan siyaset dilinin terk edilmesi, ortak akıl ve vicdanı tüm toplumsal zeminlerde örgütleyen bir yeni siyasi buluşmanın alternatif olarak toplumun önüne konulması gerekir. OHAL uygulamaları başta olmak üzere devam eden haksızlıklara, dış politikada yeni maceralara sürüklenmeye ve ekonomik kriz tehlikesine karşı etkili bir muhalefetin sergilenmesi yepyeni bir siyasi umudu ortaya çıkaracaktır. Eski ezber ve ön yargıların aşılması ile kamplaştırma ve gerilim siyasetinin boşa çıkarılması siyasetin önündeki en önemli sorumluluktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.