1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Beştaş: 'Darbecilerin getirdiği kanunlara sarılıyoruz'
Beştaş: 'Darbecilerin getirdiği kanunlara sarılıyoruz'

Beştaş: 'Darbecilerin getirdiği kanunlara sarılıyoruz'

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, 1987'de ilan edilip 46 kez uzatılan OHAL sürecinin hiçbir zaman hafızalardan silinmediğini belirterek, "Darbecilerle mücadele ederken, darbecilerin getirdiği kanunlara sarılıyoruz" diye konuştu.

A+A-

Bakanlar Kurulu'nca ilan edilen ve Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal (OHAL) kararıyla ilgili Başbakanlık tezkeresi, Meclis Genel Kurul'da görüşülmeye başlandı. Genel Kurulda, gruplar adına 20'şer dakika, şahıslar adına ise 10'ar dakikalık konuşma yapılacak.

Görüşmede söz alan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, 1987'de ilan edilen OHAL'in 46 uzatıldığını ve OHAL sürecinde yaşanılanların hafızalardan hiç silinmediğini ifade etti. Beştaş, "Yüz binlerce göç oldu. Anlamsız sonuçsuz birçok yasak uygulandı. Bu dönemde 4 bin yerleşim yeri boşaltıldı, 3 milyonun üzerinde insan göçe zorlandı. Bu dönemki işkencenin haddi hesabı yoktu" ifadelerini kullandı. 

'Darbecilerle mücadele ederken, darbecilerin getirdiği kanunlara sarılıyoruz'

Uygulanmak istenen OHAL kararının ne getireceğinin ve yaşamı nasıl etkileyeceğinin bütün Türkiye halklarınca bilinmesi gerektiğini söyleyen Beştaş, "OHAL kanunu tıpkı Anayasa gibi darbecilerin getirdiği bir kanundur. Darbecilerle mücadele ederken, darbecilerin getirdiği kanunlara sarılıyoruz" diye konuştu. 

"OHAL'in temek hak ve özgürlükleri askıya alarak, Türkiye'yi karanlık bir zaman tüneline sokmaktan öteye geçmeyecek" diyen Beştaş, Kanun Hükmünde Kararnamelerle darbeye karşı yekvücut duran Meclis'in devre dışı bırakılacağına dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.