1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediyeden o tutuklamaya tepki
Belediyeden o tutuklamaya tepki

Belediyeden o tutuklamaya tepki

Hakkari Belediyesi, yazılı bir açıklama yaparak, geçtiğimiz Çarşamba günü Eş Başkanvekili Nazmi Çuşkon’un tutuklanmasına tepki gösterdi.

A+A-

Hakkari Belediyesi tarafından, Belediye Eş Başkanvekili Nazmi Çuşkon’un tutuklanmasına ilişkin bir yazılı açıklama yapıldı.

Yapılan yazılı açıklamada: "14 Ağustos'taki basın açıklamasından bu güne başta ilimiz ve bölgemiz olmak üzere ülkenin tamamında evrensel, meşru ve demokratik tüm eylem ve etkinliklere, basın açıklamalarına en şiddetli şekilde müdahaleler yapılmaktadır. Yapılan basın açıklamasına katıldıkları gerekçesi ile daha önce Belediye Eş Başkanlarımız Dilek Hatipoğlu ile Nurullah Çiftçi, Eş Başkan Yardımcılarımız, meclis üyelerimiz ve birçok siyasi parti yöneticimiz tutuklanmışlardı. Son günlerde gözaltı ve tutuklamalar tekrar yaşanmaktadır. Bunlarla birlikte en son iki gün önce mahkemeye çıkartılan Belediye Eş Başkanvekilimiz Nazmi Çuşkon da tutuklandı. Demokratik, katılımcı, halkçı bir belediyeciliği kendilerine şiar edinen ve tüm zorluklara ile maddi imkansızlıklara rağmen halkına hizmet sunmaya çabalayan bizler belediyede hizmet sunulamaz noktaya taşınmış durumdayız. Anayasanın 25. Maddesi ve AHİS 9. ile 10. Maddeleri çerçevesinde düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yapılan basın açıklamasına katıldıkları için tutuklanan arkadaşlarımıza yönelik verilen bu kararın evrensel hukuka aykırı olduğu görülmektedir. Tüm tutuklu arkadaşlarımızın serbest bırakılması gerektiğine inanıyoruz. Mahkemede çıkan kararların düzeltileceği ve eşbaşkanlarımıza verilen 15’şer yıl hapis cezasının antidemokratik bir karar olduğu, Yargıtay Başkanlığınca,  Anayasa’nın 25. Maddesi ile AHİS’in 9. ve 10. Maddeleri kapsamında adaletli ve demokratik bir değerlendirmenin yapılacağı ve yerel mahkemece verilen yanlış kararın düzeltilip, meşru bir yargı kararının çıkacağını bekliyoruz." denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.