BDP Serêkaniyê katliamını kınadı

BDP Genel Merkezi, Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê bölgesinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamı kınadı.

BDP Genel Merkezi, Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê bölgesinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamı kınayarak, “Katliamın detaylarından anlaşılabileceği üzere bu saldırı, Rojava'daki Araplar arasında güvensizlik ve teslimiyetin dayatılmasını amaçlamaktadır” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan BDP Genel Merkezi “Bugün Rojava’nın Serêkaniye bölgesinde İŞİD tarafından gerçekleştirilen ve Tileliye, Temade, Ovencake köy ve mezralarına yönelik geniş çaplı saldırılar sonucu çoğu çocuk ve kadın olmak üzere en az 15 sivilin katledildiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz” diye belirtti.

Açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı: “Katliamın detaylarından anlaşılabileceği üzere bu saldırı, Rojava'daki Araplar arasında güvensizlik ve teslimiyetin dayatılmasını amaçlamaktadır. Bu saldırının Türkiye tarafından daha önce dolaylı olarak desteklenen IŞID tarafından gerçekleştirilmiş olması daha derin planların varlığı hakkındaki kuşkularımızı arttırmaktadır. Rojava halklarının öz savunma gücü olan YPG'nin Arap halkına yönelik saldırılara karşı anında karşılık vermesi sonucu katliamın daha da vahim sonuçlara yol açması engellenmiştir. Dolayısıyla AKP Hükümeti'nin ve bazı uluslararası güçlerin iddialarının tersine Rojava'daki istikrar ve güven sağlayıcı en önemli yapılanmanın YPG olduğu bir kez daha açığa çıkmıştır.

Barış ve Demokrasi Partisi olarak hayatlarını kaybeden sivillerin ailelerine ve Rojava halklarına başsağlığı dileklerimizi iletir, Rojava halklarının ortak direniş ve meşru savunma örgütü olan YPG'yi ve bölgedeki ilerici güçleri saygıyla selamlarız.”ANF

alçaklar
 // şoreş tetwan
Biji berxedana ypg em axaxe nadene çu kesê bêla herkes baş bızane biji rojava bakur başur rojhelat, berxedan jiyane....
30 Mayıs 2014 Cuma 15:39