1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Yıldırım Van'da konuştu
Başbakan Yıldırım Van'da konuştu

Başbakan Yıldırım Van'da konuştu

Van'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Dağa çıkarılan gençlere sesleniyorum; Gençler gelin bu umutsuz yolculuktan vazgeçin. Sıcak yuvanıza, ana babanıza gelin. Devletimizin size uzattığı o eli tutun" dedi.

A+A-

VAN - Van’a gelen Başbakan Binali Yıldırım, Kinyas Kartal Bulvarı’nın yanındaki alanda düzenlenen törene katıldı. Burada konuşan Yıldırım, özetle şunları söyledi:

"65 hükümetimizdeki bakan arkadaşlarım plakası 65 olan Van’da sizlerle iftar yamaya, dualarınızı almaya geldik. İftar sofranızı paylaşmaya geldi yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı sizlerle paylaşmaya geldim. Her zaman kadirşinas, misafirsever insanı ile gönüllere taht kuran Vanlı kardeşlerimizin dost sofrasında sizlerle buluşmaya geldik. Tabi Van’a gelinirken eli boş gelinir mi? Bugün Van’a kazandırdığımız eserlerin toplu açılışlarını birlikte yapacağız. ‘Dünyada Van, ahirette iman’ diye bir sözünüz var. Mavi gölüyle gönüllere taht kuran Van’ın vefakar insanları, Allah birliğimizi dostluğumuzu daim etsin. Sizlere hizmette bize güç versin. Uçakta gelirken gölünü seyrettim. Van Gölü göl değil, deniz sözünü çoktan hak ediyor. Antalya’yı, İzmir’i hatırlattı bana. Bir devletin bütçesiyle yıkılan Van’ı yeniden yaptık. Ancak ne kadar paramız olursa olsun bu denizi yapamayız. İşte Van’ı da Van yapan Van Denizi’dir. Allah’ın bir lütfudur. Ülkemize çok güzel eserler kazandırıyoruz. 23 Ekim’de Van’da bir felaket yaşadık. O gün Cumhurbaşkanımız, Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan ile hemen yola çıktık ve saatler içerisinde Van’a geldik. Vana gelir gelmez felaketin boyutlarını gördük. Erciş’teki o felaketi gördük."

“Bazıların olumsuzluklarla olaylara bakmasını bu kardeşiniz gördü. Van depremini bir televizyon kanalı anlatıyor. ‘Burada iletişim tamamen yok oldu’ derken televizyonunun ekranında ise canlı yayın yazılıyor. Bir saniye bile iletişim ve ulaşım kesilmedi. Ankara buradaydı, gelecekte de yanınızda olmaya devam edecektir. Biz Van’ı İstanbul’dan, İstanbul’u da Van’dan ayrı düşünebilir miyiz? Bugün burada oluşumuzun tam da göstergesi budur. Van’a 14 yılda 20 katrilyon yatırım ve destek verdik. Bizde inatla Van’ın, Hakkari’nin ve Türkiye’nin her köşesine hizmetleri birer birer götüreceğiz.”

“İşimiz çok, kaybedecek vaktimiz yok. Van’a bundan sonrada birçok hizmeti kazandıracağız inşallah. Ülkemiz terörle amansız mücadele ediyor. Memleketin başına bela olan terörden hem ülkemizi hem de milletimizi kurtarmak istiyoruz. İnşallah bu terör belasından Türkiye kurtulacak. Peki bu acıları Van çekmeye mecbur mu? Elbette mecbur değil. Meşhur bir sözünüz var, ‘ağacın kurdu ağaçtan değilse o ağaca zeval yoktur.’ Ancak zararı biz kendimize veriyoruz. Van çukura izin vermedi. Çukur siyasetine dur dedi, teröre geçir vermedi. Bunun için sizlere teşekkür ediyorum, değerlerinize sahip çıktınız. Çevre illerden gelen kardeşlerine de kucak açtı ve tarihsel geleneksel misafir severliğini gösterdi. İdeolojik belediyeciliği şiar edinenler, insanlık dramı karşısında parmağını kıpırdamazken, Van halkı gereğini yaptı. Tüm bu acıları yaşatanlar ve bunları Kürt halkını savunmak adına yapanlara sormak istiyorum? Kürt halkına hizmet; her yatırımı engellemek, insanlardan haraç toplamakla mı yapılır? Mahallelerde, sokaklarda çukur kazmak, kendince kurtarılmış bölgelerle sokakları ateş çemberine çevirmeleriyle mi olur? Van’ın güzel insanları, bu yapılanlardan kim mağdur oldu? Geçek mağdur olanlar evlerini terk eden kardeşlerimiz değil mi? Van’ın esnafını iflasın eşiğine getirenler bunlar değil mi? Bunlar halkın düşmanıdır. Gerçek mağdur Vanlı kardeşlerimizdir. Van’ın gerçek insanıdır. Allah için soruyorum, Van gibi doğunun gözdesi yatırımları kaçırmak ve burada Van için aş, iş alanlarının sağlanması için terörün önüne geçilmesi gerekir"

“Hiç merak etmeyin, terörün üstesinden hep beraber geleceğiz. Vatanımızı esenlik yurduna hep beraber döndüreceğiz. Van’ı doğunun gözdesi etmeye yemin ettik. Avrupa’nın en hızlı büyüyen Türkiye’sini hep beraber büyüteceğiz. Büyüme rakamları açıklandı. Yüzde 4,8 büyüme oldu, teröre rağmen. 3 milyon mülteci kardeşimizi bağrımıza bastırmamıza rağmen en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldık. Bu olaylar bitecek kardeşliğimiz devam edecek. Bölge terörden kurtulunca, buraya yatırımlar gelecek. Van’ın ekonomisi daha çok büyüyecek, terörün kardeşliğimizi zedelemesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bu Ramazan akşamında size söz veriyorum. Van’ı hep birlikte güvenli bir şehir haline getirmek, sizin ve bizim öncelikli işimizdir. Van sadece doğunun değil Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya layıktır, yeter ki ülkemizi bu terör belasından kurtaralım.”

“Şimdi elimizi vicdanımıza koyalım. Bu söyleyeceklerimi dikkatlice dinleyin. Terör destekli bir parti var, bunlar 6-8 Ekim’de halkı sokağa döktüler. 53 masum insanımızın hayatını yok ettiler, evlatlarınızı kandırdılar, zehirleyerek sokağa döktüler. Bununla yetinmediler, meclisteki bazı vekiller daha da ileri giderek ‘PKK bir tükürükte sizi boğar’ diyecek kadar küstahlaştılar. Esnaftan para toplayarak PKK’ya götürdüler. Belediyeye 400 trilyon para geliyor, nereye gidiyor biliyorsunuz. Burunlarından getireceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.