1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan ekonomi paketini açıkladı
Başbakan ekonomi paketini açıkladı

Başbakan ekonomi paketini açıkladı

Başbakan Yıldırım, “Rusya ile eski günlerimize dönüyoruz İsrail’le varılan mutabakatla tekrar normalleştirme sürecine başladık” dedi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ‘Ekonomik Müjdeler Paketi’ni açıkladı.

Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Rusya ile eski günlerimize dönüyoruz”

”Bayram öncesi müjdeli haberlerimize geçelim. Öyle zannediyorum ki bu müjdeli haberler ne ilk ne de son olacak.

“Müjdeli haberlere geçmeden son zamanlarda Akdeniz ve Karadeniz’e kıyısı olan komşularımızla iklişkilerin normalleştirilmesi politikamızın somut sonuçlarını görmeye başladık. Rusya ile eski günlerimize dönüyoruz. İsrail’le varılan mutabakatla tekrar normalleştirme sürecine başladık.

“Otellerde doluluk oranı yüzde 90’ların üzerine çıktı”

“Turizmde bu sene ciddi bir krizle yıla başladık. Bazı tedbirleri aldık ancak yeterli olmadı. Rusya tarafı öncelikli olmak üzere bir rahatlama sağladı ve ülkemize ziyaretçiler gelmeye başladı.

“Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması iç turizmde bir hareketlenme oldu. Otellerimizde doluluk oranı yüzde 90’ların üzerine çıktı. 2017’de bunun kalıcı hale gelmesi için tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz.

“AB’ye tam üyelik hedeflerimizde de yeni bir dönem girdik. Suriye’deki durum sürdürülebilir değil, Suriye’de normalleşme mümkündür. En büyük müjde barış güven ve huzurdur.

“Şimdi gelelim madde madde neler yapacağız. Kime faydası var? Yatırım yapana işe girecek insanlara faydası olacak. Satış olacak millete faydası var. Emekliye işçiye gençlere turizmciye faydası var. Toplumu oluşturan bütün kesimlere dokunan önemli bir ekonomik tedbir kemer sıkma değil daha fazla yatırım üretim ticareti öngören tedbirlerden bahsediyoruz.

Ekonomi paketi

* Şirket kuruluşlarında damga vergisi diye bir şey var. Damga, resim, harç vesaire… Bunlarda ciddi reform niteliğinde düzenleme yapıyoruz. Diyelim ki bir tane sözleşme yaptınız, bu sözleşmeden 10 nüsha istiyorlar, her birinden damga vergisi alınıyor. Bunu kaldırıyoruz, bir nüshadan verdi mi bitiyor.

* Bireysel emeklilik sistemine dahil olanlara damga vergisi muafiyeti getiriyoruz.

* Yükte hafif pahada ağır işlerle uğraşanların tedarikçileri arasındaki sözleşmelere de damga vergisi istisnası getiriyoruz.

* Uluslararası firmalar yönetimi Türkiye’den yaparsa kurumlar vergisi muafiyeti getirilecek.

* Doğal afetlerde ekonomik kayba uğrayan yatırımcıların sigorta borçlarını 1 yıl erteliyoruz.

* Yurtdışındaki varlığını Türkiye’ye getirene soru olmayacak karapara olmayacak terör kaynaklı para olmayacak. Paralarını Türkiye’ye getirsinler.

* Taşımacılık sektörünün beklediği tedbir. Aracını yenilemek isteyen ÖTV vermeden aracını yenileyecek. Otobüs var, taksi var, dolmuş var, minibüs var, halk otobüsü var. Hem aracı yenileyecek hem de cebinden az para çıkacak. Ayrıca sadece yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler için de bu geçerli. K1, K2 ve K3 belgesi ile taşımacılık yapanlar için de geçerli olacak.

* Terörle mücadelede şehit olanlar kardeşlerimizin yakınlarından birinden araç alımı sırasında ÖTV alınmayacak.

* Şehit yakınlarına devlette iş verme konusu yılda 2 sefer oluyordu, bunu kaldırdık. Allah göstermesin, şehit haberi geldi ve ondan sonra hemen bu haktan yararlanma ve istediği branşına, müktesebatına uygun şekilde, gecikmeden yerine getirilecek.

* Kredi kullanımında gayrimenkul gibi teminatlar vardı. Artık taşınabilir menkul değerler de teminat gösterilebilecek. (Torna tezgahı, CNC tezgahı vb…)

* Karşılıksız çek işlemine para cezası verilecek, tekrar ederse hapis cezası verilecek.

* Dış ticaret erbabımız artık kapı kapı dolanmayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tek elden bu işleri yürütecek.

* Primlerini zamanında ödeyen Bağ-Kur’lulara 5 puan indirim yapılacak. Primlerin zamanında ödenmemesi halinde bu imkan ortadan kalkacak.

* Şirket kuruluşu ve tasfiyesi kolaylaştırılacak. Yani dükkan açma da dükkan kapatma da kolaylaşıyor.

* İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın bazı hükümlerini 1 yıl öteliyoruz.

* Yatırım ve ihracat kredilerine erişimi kolaylaştırıyoruz.

* İhracatçılara hususi pasaport (yeşil pasaport) verilecek.

* Yatırım için kullanılan arazilerde 5 yıl emlak vergisi yok.

* Kamuda tasarruf seferberliği başlatıyoruz.

* Yurtdışında emeklilik hakkını kazananlar 6 aydan az kalırsa araç getiremiyordu. Bunların sorununu da çözmüş oluyoruz.

* KOBİ’lere ilave imkanlar var. Terör ve doğal afetlerden etkilenen KOBİ’lere 100 bin lira kadar kredi kullandırabileceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.