1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Baluken: Egemenlik kayıtsız şartız kayyumdadır
Baluken: Egemenlik kayıtsız şartız kayyumdadır

Baluken: Egemenlik kayıtsız şartız kayyumdadır

Kayyum atamalarına da tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken,"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" yerine "egemenlik kayıtsız şartsız kayyumdadır" diye yazılması önerisinde bulundu.

A+A-

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, darbenin siyasi ayağıyla ilgili tek bir soruşturma sürecinin yürütülmediğini belirterek, "Bu nasıl bir samimiyetsizlik?" diye sordu.

"AKP grup önerisi ile Meclis'in çalışma saatlerini düzenleme ile ilgili bir öneri sunmuşsa da özellikle 15 Temmuzdan itibaren adım adım işlevsizleştirilen, iradesi hiçe sayılan ve âdeta bir vesayet altına alınmış Meclis pratiğiyle karşı karşıyayız" diyen Baluken, "Bir kere, bununla yüzleşmeden buradan ne Meclis'in gündemini ne de Meclis'in çalışma saatlerini, çalışma takvimini doğru dürüst bir şekilde tartışamayız, ele alamayız. Biz, özellikle, Olağanüstü Hâl ilanı ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerle bu parlamentonun iradesinin boşa çıkarıldığı dönemde bütün uyarılarımızı yaptık. Bunun açık bir darbe uygulaması olacağını, parlamento dışında bir iradenin parlamentoya sürekli birtakım yasal düzenlemeler dayatma yetkisinin olmadığını ifade ettik" dedi.

'Meclis iradesini boşa çıkardınız'

15 Temmuz darbesinin dört siyasi partinin ortak iradesiyle boşa çıkardığının altını çizen Baluken, şöyle devam etti: "4 partinin duruşuyla bu Meclis'e yönelik bombalama yapılsa bile 79 milyonun iradesinin teslim alınmayacağı bütün dünya kamuoyuna gösterildi. Darbeden hemen sonra 4 partinin altına imza atmış olduğu deklarasyon ileriye dönük son derece önemli mesajlar taşıyordu. Darbeyi boşa çıkarmış bir Meclis'e maalesef, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Grubu güvenmedi, bu Meclis üzerinden darbeyle mücadele edilmesi gerektiğiyle ilgili hiçbir uyarıyı dikkate almadı. Sizler Meclis iradesiyle bu süreci yönetmek yerine, maalesef, tek kişinin iradesini esas alan ve bu Meclis'in iradesini de boşa çıkaran bir uygulamaya imza attınız." 

Darbe girişiminin ardından kurulan araştırma komisyonun çalıştırılmadığını söyleyen Baluken, "Düşünün, ülkenin gündeminde 15 Temmuz darbesi var, Mecliste bir komisyon kurulmuş ama bu komisyon tek bir çalışmaya imza atmamıştır. O tarihten bugüne kadar darbenin siyasi ayağıyla ilgili tek bir süreç yürütülmemiş" diyerek durumu eleştirdi. 

'Egemenlik kayıtsız şartsız kayyumdadır yazın'

Cemaatle hiç alakası olmayan Kürt, Alevi, sol, sosyalist ve muhalif kesimlere yönelik bir tasfiye operasyonunun âdeta toplumsal yaşamı soykırım anlayışıyla devreye geçirildiğini kaydeden Baluken, "Buna karşın darbenin siyasi ayağıyla ilgili tek bir çalışma yok, tek bir soruşturma süreci yok. Bank Asya'da çay içenin işine son ver, tutukla, cezaevine gönder ama ByLock sistemine sahip bakanla ilgili ya da milletvekilleriyle ilgili tek bir süreç yürütme. Bu nasıl bir samimiyetsizlik?" diye sordu. 

Baluken, "Yine bu Meclis tatile girmeden hemen önce 4 siyasi partinin ortak iradesiyle kayyımla ilgili düzenleme torba yasadan çıkarıldı. Ancak verdiğiniz sözler, ortaya koyduğunuz iradeye rağmen kayyımla ilgili bir düzenleme Kanun Hükmünde Kararname olarak getirildi, hiçbirinizden ses çıkmadı. Bizim irademize, bizim vermiş olduğumuz sözlere 'saygısızlık var burada' demediniz. Bu nasıl bir anlayıştır? Bu Meclis'in 4 siyasi partisinin iradesi bir kişinin karar verdiği bir KHK'yle boşa çıkarılacaksa o zaman burada neyi tartışacağız? 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' yazıyor, bu pratik ona mı uyuyor? Bence bu yazıyı değiştirelim artık, egemenlik kayıtsız şartsız tek kişidedir. Belediyelerde de değiştirelim. Yüzde 80 oy almış belediye başkanının yerine memur atayarak görevden alacaksanız 'Egemenlik kayıtsız şartsız kayyumdadır' yazın" şeklinde konuşmasını sürdürdü. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.