1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bakan Bozdağ: Türkiye ve yargı için yanlış olur
Bakan Bozdağ: Türkiye ve yargı için yanlış olur

Bakan Bozdağ: Türkiye ve yargı için yanlış olur

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) mevcut seçim usulü ile bir daha seçime gitmesinin Türkiye ve yargı için yanlış olacağını söyledi.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP Yozgat İl Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen "Milli İrade Fotoğraf Sergisi'nin açılış törenine katıldı. Fotoğraf sergisini gezdikten sonra basın mensuplarının Anayasa değişikliği konusunda partiler arasında uzlaşma sağlanıp sağlanmadığı sorusunu yanıtlayan Bozdağ, “Anayasa konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızla diğer siyasi parti liderlerinin görüşmesi sırasında hem Sayın Kılıçdaroğlu, hem de Sayın Bahçeli bir uzlaşma komisyonu kurulması konusunda bir mutabakat oluştu ve bu çerçevede hem AK Parti'den, hem CHP hem de MHP’den birer milletvekilinin katılımı ile bir komisyon oluşturuldu. Komisyon çalışmalarına başladı. Şuana kadar olumlu bir çalışma izlenimi ortaya çıktı. AK Parti adına katılan arkadaşımızdan edindiğimiz bilgiye göre de olumlu bir gelişme söz konusu. İnşallah anayasanın tümünde olmasa bile anayasa içerisinde demokrasimiz, hukuk devletimiz Türkiyemizin bugünü ve geleceği için son derece önemli bazı reformları uzlaşma ile gerçekleştirme imkanı bulacağımıza inanıyorum. Bu komisyondan olumlu sonuçlar çıkacağı beklentisi içerisindeyim” dedi.

"Yargı konusunda siyasi partiler arasında fazla görüş ayrılığı yok"

Yargı ile ilgili konularda siyasi partiler arasında fazlaca bir görüş ayrılığının olmadığını ifade eden Bakan Bozdağ, “Çünkü Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin kaldırılması konusunda partilerin ortak görüşü var. Seçim beyannamelerinde bunu açık bir şekilde görebiliyoruz. Diğer konularda da kolay uzlaşabileceğimiz alan olduğunu görüyoruz. HSYK’nın seçim usulünün değiştirilmesi son derece önemli. HSYK’nın bu usulü ile bir daha seçime gitmesi son derece yanlış olur. Türkiye için yanlış olur, yargı için yanlış olur, yargıya güven için yanlış olur. O nedenle ben siyasi partilerimizin HSYK üyelerinin seçimine dair mevcut usulü değiştirmeleri ve bu konuda uzlaşmayla yeni bir formül bulmaları konusunda herkesin biraz kendine ait görüşleri bir tarafa koyup doğru olan görüş etrafında birleşmesinde fayda olduğuna inanıyorum. Çünkü bu teknik bir konudur. Yargımızın en üst belirleyici idari organı olan HSYK’nın oluşumunun yargı içerisindeki ayrışmalara, kutuplaşmalara, gruplaşmalara izin vermeyecek bir usulde oluşması son derece önemlidir. Türkiye geçmiş iki seçimde bunun sıkıntılarını yaşadı. Üçüncü bir seçimi yaşamayız ümit ediyorum. Buradan da siyasi partilerimize HSYK’ının seçim usulü konusunda, başka konularda diyelim ihtilaf çıktı, anlaşamadılar ama hiç olmazsa bir uzlaşmayı yakalamayı beklediğimizi ifade etmek isterim” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.