1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bahçeli: Başkanlığa da partili cumhurbaşkanlığına da destek vermeyiz
Bahçeli: Başkanlığa da partili cumhurbaşkanlığına da destek vermeyiz

Bahçeli: Başkanlığa da partili cumhurbaşkanlığına da destek vermeyiz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP'nin yeni genel başkanı Binali Yıldırım'a başarılar dileyerek, "Sayın Binali Yıldırım’ı önemli ve tarihi bir sorumluluk beklemektedir. Bizi ilgilendiren yeni hükümetin ülke yararına izleyeceği politikalardır" dedi.

A+A-

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

"Geçtiğimiz Pazar günü AKP’nin 2. Olağanüstü Kongresi’nde tek aday olan ve sonuçta 1405 geçerli oyun tamamını alarak genel başkan seçilen Sayın Binali Yıldırım’ı önemli ve tarihi bir sorumluluk beklemektedir. Yeri gelmişken sayın Yıldırım’a ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum. Bizi ilgilendiren yeni hükümetin ülke yararına izleyeceği politikalardır. Sayın Davutoğlu istifa etmiş, Sayın Binali Yıldırım hükümeti kurmakla görevlendirilmiştir."

"Başkanlık için bizi zorlamaya ve yönlendirmeye kimse tevessül etmesin"

Sayın Yıldırım konuşmasında “Bugün yapmamız gereken en önemli iş fiili durumu yasal hale getirmek, anayasayı ve bu kafa karışıklığına son vermektir. Bunun yolu yeni anayasa ve başkanlık sistemidir” demiştir. Yıldırım’a bakılırsa milletimizin her ihtiyacı karşılanmış, geriye sadece başkanlık sistemi kalmıştır. Başkanlık sistemi yeni anayasanın ta kendisi olarak değerlendirilmektedir. Şayet bu amaç gerçekleştirilmezse, partili cumhurbaşkanlığı yedekte tutulmaktadır. MHP’nin hem başkanlık, hem partili cumhurbaşkanlığı konusundaki yaklaşım ve tutumu nettir. Defalarca paylaştığımız bilinen bir husustur. Başkanlığın bize göre mahsurları çoktur. Türkiye’nin temel ihtiyacı yeni sistem değil, var olanı verimli ve etkin bir şekilde çalıştırmaktır.

Cumhurbaşkanı sistemin fiilen değiştiğini söylemiştir. Bu sözler kendi içinde tutarlı olsa da kendi görüşüdür. Kahramanlıklarla temelleri kazınmış bir sistemi itibarsızlaştırmak görevi ve makamı ne olursa olsun kimseye yarar sağlamayacaktır"

"Partili cumhurbaşkanlığı ileride aşırı bedellere mal olur"

Bugüne kadar uzlaşma kültürünün merkezinde bulunduğu yeni bir siyaset anlayışının şart olduğunu söyledik. Bunun neresi yanlıştır? Cepheleşmenin ülkemize zarar vereceğini söyleyerek rejim ve sisteme sahip çıkılmasını söyledik. Bunun neresi yanlıştır?

Ahlak ile siyaset ilişkisinin iyileştirilmesi, yolsuzlukların bitirilmesini gündeme getirdik. Bunun neresinde tehlike vardır?

Bizden başkanlıkla ilgili olumlu tavır bekleniyor. Partili cumhurbaşkanlığına iyimser bakmamız bekleniyor. MHP sistem tartışmalarının çok ciddi badirelere yol açacağını görmektedir. Başkanlık sisteminin veya fiilen uygulansa da partili cumhurbaşkanlığının ileride aşırı bedellere mal olacağı görülmektedir. Vatandaşımız giderek yoksullaşmaktadır. Gene kaybeden millet, kazançlı çıkan zillettir. Yol yapılıyor, güzel. Havalimanı inşa ediliyor, bunlara diyecek yoktur fakat milletimiz hala açtır, işsizdir, gelirsizdir. Bunlar yetmiyormuş gibi Türkiye’nin etrafındaki küresel gerginlikler giderek artmaktadır. 

Türkiye uzaya gidecekti de buna parlamenter sistem mi engel çıkardı? Zenginliğin formülü, kalkınmanın sihri başkanlık sisteminde mi görülmektedir. Bu nasıl bir propaganda, nasıl bir algı oyunudur. Çift başlılıktan şikayet ediyorlar, patinaj bitsin istiyorlar. Bunlara itirazımız yoktur. Bize göre çift başlılıktan yakınanlar sanıyorum milletimizle alay etmekten hicap duymayanlardır. Partimiz Türkiye’nin bütün meselelerinin yüksek vatan sevgisiyle aşılacağına inanmaktadır. 

"Başkanlığa da partili cumhurbaşkanlığına da destek vermeyiz"

Buna dair birçok örnek vermemiz mümkündür. Başkanın siyasi tercihlerini her adımda kilitlenmektedir. Bu durum başkanlık rejimlerinde zaman zaman etkinliğini tamamen yitiren hükümet uygulamalarına yol açmaktadır. Yasama, yürütme ve yargı arasındaki denge bozulacak.

Demokrasi ararken despotizm bulunması kaçınılmaz olacaktır. Bizim AKP hükümetine desteğimiz terörle mücadeleyle sınırlıdır. Başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığına desteğimiz zamanın ruhuna bakıldığında yoktur. Amaç terörün kökünü kazımak olursa MHP cesurca destekçi olacaktır. Doğru yolda olan ne varsa yanındayız, yanlışlarda milletimizin hak ve hukukunu her daim müdafaa edeceğiz. TBMM geçen hafta tarihi bir oylamaya sahne olmuş ve girdiği sınavdan yüz akıyla çıkmıştır.

MHP’nin 40 değerli milletvekili oylamalara eksiksiz ve tam kadro katılarak milli vicdanın beklentisini yerine getirmiştir. Sizleri ve farklı partilerden arkadaşlarımı yürekten tebrik ediyorum. Şahsımın da fezlekesi olmasına rağmen, milletin yanında olmaktan dolayı bahtiyarım. Bizim yüzümüzü kızartacak hiçbir suçumuz yoktur.

 Diyarbakır Dürümlü’de tonlarca bombaya kurban giden vatandaşlarımız için, 550 şehidimiz için dokunulmazlıkların kalkması şarttı. Şerefsizlere övgü yağdıran bölücüleri adalete teslim etmek için yargıya teslim etmek elzemdi. Teröre bulaşmış, yardım ve yataklık yapmış kim varsa şimdi derdini hakime anlatacaktır. Özellikle ilk tur oylamada CHP ve HDP’nin aynı çizgide buluşması ibretliktir.

"CHP'liler doğruyu gördü"

İkinci turda zor oyunu bozmuş, birtakım CHP’li doğruyu görmüştür. 7 Haziran sonrası yüzde 60’lık bloktan söz ediyorlardı. MHP’yi Kandil’in yanına çekmek istiyorlardı. Şahsıma başbakanlık teklif ediyorlardı. Utanmadan MHP’yi tarihi rotasından çıkarıp PKK’yla yan yana getirmeyi projelendiriyorlardı. Çok şükür başaramadılar, bugün olsa yine başaramadılar. Biz gerekirse bit için dam yakarız. Yine de Türk düşmanlarıyla bir araya gelmeyiz. Biz Milliyetçi Hareket Partisi’yiz. Kırmızı plaka uğruna kırmızı çizgilerimizi silemeyiz. AKP’den kurtulmak hesabına PKK’ya yanaşamayız. HDP’yle aynı hizaya düşmüş CHP elbette bunun açıklamasını yapacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.