1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aslı Erdoğan'ın tutukluluğuna itiraz reddedildi
Aslı Erdoğan'ın tutukluluğuna itiraz reddedildi

Aslı Erdoğan'ın tutukluluğuna itiraz reddedildi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklu Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan'ın tutukluluğuna yapılan itiraz İstanbul 5'inci Sulh Ceza Hakimliği'nce 13 gün sonra reddedildi.

A+A-

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklu Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan'ın tutukluluğuna yapılan itiraz İstanbul 5'inci Sulh Ceza Hakimliği'nce 13 gün sonra reddedildi.

Mahkeme, ret kararında "Şüpheli hakkında verilmiş olan tutuklama kararının ölçülü ve orantılı olduğu, şüphelinin üzerine atılın suçun kanun maddesinde belirtilen hürriyeti bağlayıcı cezanın alt ve üst hadlerine göre ileride yapılacak yargılama sonucunda verilebilecek muhtemel ceza miktarı nazara alındığında şüpheli hakkında tutuklama yerine CMK'nın 109. maddesinde yazılı adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının ve bu suretler şüphelinin serbest kalmasının, suçun hiçbir karanlık noktası kalmadan tüm unsurları ortaya konulması suretiyle aydınlatılması, böylece soruşturmanın ve şüpheli hakkında atılı suçtan açılması muhtemel kamu davasının kavuşturmasının selametle sonuçlandırılması bakımından sakıncalı olacağı sonuç ve kanaatine varılarak şüpheli müdafiinin itirazının reddine..." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, mahkemenin vermiş olduğu karar için Anayasa Mahkemesi'ne önümüzdeki günlerde itirazda bulunacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.