Askerdeki ve cezaevlerindeki Kürt çocukları için 'karşı eylem'

Yüksekova Barış Anneleri İnsiyatifi 'Askere aldığınız ve Cezaevlerine zorla koyduğunuz çocuklarımızı geri istiyoruz' sloganıyla çadır kurarak 'Karşı Eyleme' başladı.  

YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Yüksekova Barış Anneleri İnsiyatifi ile çocukları askerde ve cezaevinde olan bazı aileler; 'Askere aldığınız ve cezaevlerine zorla koyduğunuz çocuklarımızı geri istiyoruz' sloganıyla eyleme başladı. Diyarbakır'da çocuklarının zorla dağa götürüldüğü iddiasıyla bazı ailelerin yaptığı eyleme kaşı yapılan eylemin süresiz olduğu öğrenildi.

Eski Cezaevi Kavşağı'nda çadır kuran barış anneleri, çadırın girişine ' Askere aldığınız ve cezaevlerine zorla götürdüğünüz çocuklarımızı geri istiyoruz" pankartı astı.

Eyleme başlayan Barış Anneleri İnsiyati ile çocukları cezaevinde ve askerde olan annelere, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Fikret Turgut, Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYADER) ve çok sayıda yurttaş destek verdi.

Eylemlerini basın açıklaması ile duyuran anneler adına bir açıklama yapan Mizgin Korkmaz; "Bilindiği üzere Kürdistan'da yüzyıllardır bir savaş durumu var. Kürt halkı binlerce kez katliamlardan geçti. Genelde sistemin özelde Türk devletinin kirli politikaları Kürt halkına zulüm katliam ve sömürüden başka bir şeyi reva görmemiştir. Bu katliamlar karşısında Kürt gençleri çare olarak yönlerini Kürdistan'ın özgür dağlarına çevirmekle bulmuştur. Buda açıkça gösteriyor ki bugün Kürdistan dağlarında bulunan tüm gençlertin sorumlusu Türk devletidir. Cezaevlerinde bulunan onbinlerce Kürt genci zorla rehin tutulmaktadır. Ayrıca devlet, binlerce Kürt gencini zorla baskıyla askere götürmektedir. Biz bu yaklaşımları artık kabul etmiyoruz. Çocuklarımızı askere göndermeyeceğiz. AKP ve Türk devletinin bizlerden zorla aldığı, cezaevlerine koyduğu çocuklarımızı geri istiyoruz. Taleplerimiz yerlerine getirinceye kadar eylemimizden vazgeçmiyeceğiz. Bu vesileyle tüm gerilla, asker ve tutuklu ailelerini eylemimize katılmaya davet ediyoruz" dedi.

Eyleme katılan annelerden Fatma Temel ise, Diyarbakır'da çocuklarının zorla dağa götürldüğü iddiasıyla eylem yapan ailelerin Başbakan Erdoğan tarafından kandırıldığını ifade ederek, "Bu annelerde çağrımızdır gelin bize katılın beraber çözümü haykıralım. Erdoğan yalan konuşuyor onun yalanlarına alet olmayın" dedi. 

karsiss.jpg

köleliğe katliyamlara zülümlere karşı isyandır dağa çıkan insanın
 // gönül
yüksek ovalı annelerin bu eylemlerini sonuna kadar destekliyorum bütün hapis hanelerdeki çocukları bulunan annelerde bence eylem yapmalılar hemde diyardakırda hapishanelerdeki çocukları işkençe gören anneler hiç durmamalılar hemen eyleme başlamalılar erdoğan bu aralar kürt çocuklarına çok sahip çıkıyor sözde yeri geldiğinde kürt çocuklarına mezar kazıyor nasılda sahipleniyor kürt çocuklarını çocuk çoluk demeden öldürün diyor maksadı ortalığı karıştırmak pkk ye katılımları engelemek ve kürt halkını iyice köleleştirmek zülümler baskılar ve katliyamları iyice artırmaktır dağdaki kahraman gerillarımız olmasaydı ne olacaktı biz kürtlerin hali kürt halkı dağdaki gerillara bol bol dua etsinler yoksa t.c kürtleri yok eder ......................
08 Haziran 2014 Pazar 07:43
zülüm ve köleliğe karşı isyan
 // gönül
vallahi en iyisi bakalım akp bunlara ne diyeçek dağdaki çocuklara nasılda sahip çıkıyor niye hapis hane ve askerdeki çoçuklara sahip çıkmıyor annelerin yüreklerine su serpmiyor ortalığı bir birine katmak için nasılda dağdaki çocuklara sahip çıkıyor o zaman hapis hanelerdeki çocuklarıda azat etsin daha ne bekliyor mademki barış diyor barışa yönelik adımlar atılmalıdır yoksa bu barış söylemleride akp nin bir sahtekarlığımı kimse kimseyide zornan dağa götürmüyor giden kendi iradesiyle gidiyor t.c nin zülmüne baş kaldıran onurlu insanlar gidiyor 1 hafta önce bizim beldemizde 18 yaşındaki bir genç gitti bu gidişle daha çok insanlar dağa cıkacak t.c kürt insanın üzerine uyguladığı zülüm ve köleliğe karşı insanlar isyan ediyor dağlara çıkıyor...
08 Haziran 2014 Pazar 07:31
ana yöreği
 // ane
olan kürt ana yüreğine oluyur dağa giden ne başbakının oğlu nede bir miletvekilinin çocuğu...
08 Haziran 2014 Pazar 01:27