Ankara Üniversitesi öğrencileri Yüksekova'nın inşasına katıldı

Yüksekova ile dayanışma kampanyasına ses veren Ankara Üniversitesi öğrencileri, kente gelerek inşa çalışmalarına katıldı.

YÜKSEKOVA - Sokağa çıkma yasağının 78 gün sürdüğü Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde dayanışma amacıyla başlatılan destek kampanyası ve inşa çalışmalarına Ankara Üniversitesi (AÜ) öğrencileri ses verdi. Halkın yaralarını sarmak için bir hafta önce kente gelen AÜ öğrencileri, başta gençler olmak üzere herkesi inşa çalışmalarına katılma çağırdı. 

'Halka güç vermemiz gerek'

20 kişilik arkadaş grubuyla Yüksekova'ya gelen ve Dicle Haber Ajansı'na konuşan Ankara doğumlu Özgür Heval Koçaş, halkın maddi ihtiyaçtan çok manevi desteğe ihtiyacı olduğunu dile getirerek, "Halk burada kendini yalnız olduğunu hissediyordu. Bize dertlerini anlatmak istiyorlar, bizle konuşmak istiyorlar bu da onlara güç veriyor. Bizde onlardan güç alıyoruz. Tabi ki yurttaşların gıdaya ve giyime ihtiyacı var. Evleri yakılan yıkılan ailelerle birebir görüşüyoruz. Burudaki insanların hepimize ihtiyacı var" dedi.

Yıkımın göründüğünden çok daha fazla olduğunu vurgulayan AÜ öğrencisi Aytekin Türkoğlu da, "Yurttaşlar fiziki olarak çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Psikolojik anlamda çok büyük travmalar yaşıyor. Buradaki yıkım insanların psikolojilerini bozacak şekilde çok çirkin bir hal almış durumda. Buna rağmen halk hala ayakta, çok inançlı, çok güçlü ve umutlarını hiç yitirmemişler. Sadece dönemsel bir problemle karşı karşıya kaldıklarını bize söylüyorlar. Bizim yaptığımız yardımlar var. Ama bunlar kısa vadeli. Uzun vadede ihtiyaçların karşılanması lazım." şeklinde konuştu.

Başta gençler olmak üzere bütün duyarlı kesimleri yeniden inşa ve yaraların sarılması için kente çağıran Türkoğlu, "Bütün halkımızın, bütün devrimci demokrat, insanlık onuru için yaşıyorum diyen herkesin buraya katkıda bulunması lazım. Bugün gençlerimizin, bütün onurlu insanların bu sorumluluğu alması gerekiyor. Bugün tarihi bir dönemeçten geçiyoruz. Herkesin bu tarihsel dönemde buraya ses vermesi gerek" dedi.