1. HABERLER

  2. KÜLTÜR / SANAT

  3. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin jürisi belirlendi
Ankara Uluslararası Film Festivali'nin jürisi belirlendi

Ankara Uluslararası Film Festivali'nin jürisi belirlendi

Bu yıl 27'ncisi düzenlenecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali'nin jürisi belirlendi. Erden Kıral, Nesimi Yetik, Mario Rizzi, Mehmet Aslantuğ ve Ayça Damgacı gibi ünlü isimler jüride yer alacak isimlerden bazıları.

A+A-

Türkiye'nin en köklü sanat duraklarından biri olarak bu yıl 28 Nisan - 8 Mayıs 2016 tarihleri arasında 27'ncisi düzenlenecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali jürisinde yer alacak isimler belli oldu. 'Ulusal Uzun', 'Ulusal Kısa' ve 'Belgesel Film" yarışmalarının yapılacağı festivalin jürisine seçilen isimlerden bazıları Erden Kıral, Nesimi Yetik, Mario Rizzi, Mehmet Aslantuğ ve Ayça Damgacı oldu.

386 filmin başvuruda bulunduğu festivalde ön jürinin yaptığı ön değerlendirme sonucunda 57 film yarışmalara katılmamaya için hak kazanmıştı.

Ulusal uzun film jürisi

'En İyi Film', "Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü", "Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü" gibi birçok ödül için yarışacak 10 uzun filmi değerlendirecek jürinin başkanlığını, geçmişten günümüze çok sayıda başarılı ve ödüllü filmde imzası olan yönetmen Erden Kıral üstlenecek.

'Ulusal Uzun' yarışma jürisinde farklı kuşaklardan iki başarılı oyuncu da yer alıyor. Bunlardan biri sinema ve televizyonun ünlü ismi Mehmet Aslantuğ, diğer ise "Benim Marlon ve Brandom"daki ilk performansının ardından birçok başarılı yapımda yer alan Ayça Damgacı. 
Marmara Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölüm Başkanı Şükran Esen ile sinema eleştirmeni/yazar Fatih Özgüven de 'Ulusal Uzun Yarışma' jürisinde yer alan diğer isimler.

Ulusal kısa film jürisi

Tür ayrımı olmadan yarışacak ve "en iyi" seçilecek olanın 5 bin lira ile ödüllendirileceği 30 kısa film, yönetmen Nesimi Yetik'in başkanlığını yapacağı jüri tarafından değerlendirilecek.

'Ulusal Kısa' yarışma jürisinde yer alan bir diğer yönetmen Mario Rizzi. Ankaralı sinemaseverler Rizzi'yi, geçen yılki festivalde gösterimi yapılan "Bekleyiş/Al Intithar" ile tanıyor. Yönetmenin "The Outsider" adlı belgeselinin özel gösterimi, 27. Festival kapsamında gerçekleştirilecek.

"Kaç Para Kaç", "Kosmos", "Gişe Memuru" filmlerinin yanı sıra televizyon yapımlarından da tanınan Sermet Yeşil, "Mavi Dalga"daki ilk oyunculuk performansıyla 25. Festivalde "Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu" ödülünü kazanan Ayris Alptekin ile yapımcı, sinema yazarı Nagehan Uskan da 'Ulusal Kısa' film jürisinde yer alıyor.


Ulusal Belgesel jürisi

Ankara Sanayi Odası'nın "En iyi" seçilen esere 10 bin lira ödül vereceği 'Ulusal Belgesel' yarışma filmlerini değerlendirecek jüride yer alan isimlerden birisi, uluslararası festivaller arasında belgesel sinemanın desteklenmesi açısından öne çıkan DokuFest'in sanat yönetmeni Veton Nurkolları.

Gazeteci ve yazar kimliğinin yanı sıra belgeselci olarak da tanınan Nazım Alpman, TRT Belgesel Programlar bölümünde yapımcı Mihriban Sezen, uzun yıllar editörlük ve eleştirmenlik yapan, "Theo'nun Bakışı" ile başlayan belgesel yolculuğunda başarılı birçok filme imza da atan Necati Sönmez ile festivalde interaktif belgeselciliğe dair bir atölye de düzenleyecek olan Mine Gencel Bek, yarışma belgesellerini değerlendirecek diğer isimler.

Jüriler tarafından seçilen filmlere ödülleri, 8 Mayıs Pazar günü Akün Sahnesi'nde yapılacak törende verilecek. Fulya Akbuga'nın sunacağı tören, cazın başarılı ve genç ismi Su İdil'in konseriyle tamamlanacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.