1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Altan kardeşlerden mesaj var
Altan kardeşlerden mesaj var

Altan kardeşlerden mesaj var

Katıldıkları bir televizyon programında söyledikleri sözler nedeniyle gözaltına alınan ve gözaltı süreleri 20 Eylül’e kadar uzatılan Ahmet Altan ve Mehmet Altan, avukatları aracılığıyla kamuoyuna iki yazı iletti.

A+A-

Gözaltı süreleri 20 Eylül’e kadar uzatılan gazeteci-yazar Ahmet Altan ve Prof. Dr. Mehmet Altan, avukatları aracılığıyla kamuoyuna iki yazı iletti.

Altan kardeşlerin gönderdiği mesaj şöyle:

Ahmet Altan: Hukuku çarpıtmak ciddi suçtur

“Bir televizyon programında ‘’insan bilincinin algılayamayacağı bir biçimde doğrudan bilinç altına mesaj vererek’’ darbecilerle ilişki kurduğumuz iddiasıyla gözaltına alındık.

Bunu iddia edebilen bir ‘’bilinç’’ bizim ‘’uzaylılarla konuştuğumuzu’’ da, geceleri Superman kılığında gökyüzünde uçtuğumuzu da, ‘’manyetik güçlerimizi’’ kullanarak dağların yerini değiştirdiğimizi de iddia edebilir.

Hukuk, ciddiyetten ve izandan koptuğu zaman artık her söz mübah, her saçmalık mümkündür.

Cumhurbaşkanının, Başbakanın, Genelkurmay Başkanının, MİT Başkanının bile bilmediği darbeyi Mehmet Altan’la benim bildiğimi iddia edebilmek için, ‘’insan bilincinin algılamadığı, ancak bilinçaltına işleyen’’ mesajları vermek türünden saçmalıklara sığınmaktan başka çareleri yok.

Bu suçlamanın tarihe geçeceği kesin. Ancak hukuk tarihine mi mizah tarihine mi, onu bilmek zor.

Neden böyle bir hukuk ucubesiyle karşı karşıyayız?

İki neden var sanırım.

Birincisi, ‘’biz her türlü eleştiriyi her türlü manasızlıkla sustururuz’’ gösterisiyle ortalığa dehşet salmak.

İkincisi, 15 Temmuz darbe soruşturmasını saçmalaştırmak, alay konusu hâline getirmek ve böylece ana mecrasından saptırmak.

Darbe soruşturmasından neden bu kadar korktuklarını, niye bu soruşturmayı yolundan saptırmak istediklerini bilmiyorum.

Ama bu iki amaç için harekete geçip hukuku çarpıtmak ciddi suçtur, bunu biliyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.