1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almanya'dan Ezidi kadınlara yardım projesi
Almanya'dan Ezidi kadınlara yardım projesi

Almanya'dan Ezidi kadınlara yardım projesi

Dohuk'ta kurulacak enstitüde, kriz ve savaş bölgesindeki kurbanlara yardım etmek üzere travma terapistleri eğitilecek.

A+A-

IŞİD’in elinden kurtarılan Ezidikadınlara yönelik bir proje daha hayata geçiriliyor.

Bu kez Federal Kürdistan Bölgesinde kurulacak bir enstitüile travma altındaki insanlara savaşbölgelerinde daha hızlı ulaşılması amaçlanıyor.

Irak ve Suriye'de binlerce Ezidi'nin katledilmesi ve yine binlercesinin kaçırılmasının ardından Almanya'da Ezidilere yönelik başlatılan yardım projesinin ikinci adımı hayata geçiriliyor.

2015 yılında Baden-Württemberg eyaletinde travma geçirmiş Ezidi kadınlara yardımcı olmak amacıyla başlatılan projenin devamı olarak Dohuk'ta bir üniversite enstitüsü kurulacağı bildirildi.

Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi içindeki Dohuk'ta kurulacak enstitüde, kriz ve savaş bölgesindeki kadınlara yardım etmek üzere travma terapistleri eğitilecek. Böylelikle savaş kurbanlarına daha hızlı yardım sunulması hedefleniyor.

Proje sorumlusu Villingen - Schwenningen Yüksek Okulu'ndan Psikolog Jan İlhan Kızılhan, projeleri sayesinde Irak ve Suriye'deki diğer üniversitelerde de en kısa sürede travma terapisi eğitiminin yaygınlaşmasını umduklarını ifade etti.

Proje kapsamında Almanya'ya ulaşan Ezidi kadınlara travmalarıyla baş edebilmeleri ve yaşamlarına devam edebilmeleri için psikolojik destek sunuluyor.

Proje kapsamında eyalette IŞİD’in esaretinden kurtarılabilen yaklaşık bin Ezidi kadına destek sunuluyor. Kadınların birçoğunun uyku bozuklukları yaşadıkları ve uğradıkları işkenceleri sürekli hatırlamaları nedeniyle büyük travma altında oldukları belirtildi.

Baden-Württemberg eyaletindeki yardım projesinin üç yıllık toplam bütçesinin 95 milyon euro olduğu bildirildi.

Ezidi kadınlara ayrıca psikolojik destek sonrası Almanya'da kalma ya da yeniden memleketlerine geri dönmeleri arasında karar verme şansı tanınıyor.

Kadınların can güvenliği nedeniyle Almanya'da kaldıkları yerlerin gizli tutulduğu belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.