AKP’nin Kurtalan'da 'Zerdüşt düşmanlığı'na tepki

BDP Kurtalan İlçe Örgütü, AKP'li Kurtalan Belediyesi’nin parkta bulunan Zerdeşt (Zerdüşt) figürlerini kaldırmasına bir basın açıklaması ile tepki gösterdi.

SİİRT - Figürlerin kırıldığı parkın anfi tiyatro bölümünde bira araya gelen kitle, burada bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı yapan BDP Kurtalan İlçe Eşbaşkanı Hüseyin Karataş, 30 Mart yerel seçimlerinde Kurtalan Belediyesi’ni alan AKP’li yönetimin Kurtalan halkının değerleri ile oynadığı tepkisinde bulundu.

BDP olarak AKP'nin Kurtalan'da tahribatlar yaratacağını daha önce birçok kez dile getirdiklerini belirten Karataş, Kurtalan'da AKP'nin daha fazla kirli oyunlar oynamaması için mücadele edeceklerini belirtti.

"Biz AKP'nin gerçek yüzünü ve niyetini biliyoruz" diyen Karataş, AKP'nin belediyeyi aldıktan sonra ilk icraatının Eğitim Destek Evi ve belediye bünyesinde faaliyet yürüten kültür merkezini kapatmak olduğunu dile getirdi.

AKP'li yönetimin Kurtalan'ın giriş ve çıkışlarına mobese kameralarının takılması için harekete geçtiğini de belirten Karataş, "Kurtalan BBG evine (biri bizi gözetliyor) çevrilerek sistem ve AKP tarafından gözetlenecek” dedi.

AKP’li belediyenin son icraatının Zerdüşt figürlerine yönelik saldırısı olduğunu hatırlatan Karataş, “BDP'li belediye döneminde daha önce atıl durumda olan bu parkı, Kurtalan halkının her türlü faaliyetini yürüteceği bir duruma getirerek halkın hizmetine sunduk. Ancak maalesef yeni AKP'li belediye başkanı park içinde bulunan ve tarihi dokuları figürleri tadilat bahanesiyle söktü. Bizler Kurtalan halkı olarak bu uygulamaları hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz. Bu sığ anlayışa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu uygulamayı ve ikiyüzlü politikaları lanet ve nefret ile kınıyoruz" şeklinde konuştu.

AKP’li belediye 5 Haziran günüKurtalan Parkı'ndaki Zerdüşt figürlerini kırarak sökmüştü. Binlerce yıllık bir kültürün temsili olan Zerdüşt, 2009 yerel seçimlerinde BDP'in Kurtalan belediyesini alması ardından, 2010 yılında parkın belirli yerlerine figür olarak yerleştirilmişti.

Kaynak:
helal
 // marmaris56
hüseyin bey sen yatmaya devam et secimi kaybettiren sen ve ekibindi şimdide mız mızz yapıyorusun olmaz istifa etttt...
07 Haziran 2014 Cumartesi 11:33
Yalan
 // Mehmet
Kurtalanda o figürlerin yıkılmasına hiç bir tepki olmadı tam tersine destek oldu 10 bdp li gidip orda eylem yapıyor Kurtalanın ismini kullanıyorlar AKP Belediyesi süper gelecek dönem sizi oyda ikiye katlayacak...
07 Haziran 2014 Cumartesi 08:03
,,,,
 // simko5634
kurtalan bir kale konumundayken nasıl kaybedildi bence daha çok bununla ilgili bir çalışma yapılsa daha iyi....
06 Haziran 2014 Cuma 18:47