1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'Hero' tişörtüne ilişkin açıklama
Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'Hero' tişörtüne ilişkin açıklama

Adalet Bakanı Bozdağ'dan 'Hero' tişörtüne ilişkin açıklama

Bozdağ, "Çok bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyoruz, fakat işin arka planı soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır. İhmali, kusuru olan kimse, onlarla ilgili ayrıca bir müeyyide uygulayacağız." dedi.

A+A-

TRT canlı yayınında soruları yanıtlayan Bozdağ, cezaevi müdürü başta olmak üzere oradaki görevlilerin tümüyle ilgili hemen tahkikat başlattıklarını, tahkikatın henüz tamamlanmadığını ifade etti. Bozdağ, şunları kaydetti:

"Cezaevinden verilen bir şey yok. Aile getiriyor, cezaevi yönetimi ona veriyor veya onun almak istediği bir şey varsa o oradan alıyor. Cezaevi yönetiminin böyle bir şey vermesi söz konusu değil. Çok bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyoruz, fakat işin arka planı soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır. İhmali, kusuru olan kimse, onlarla ilgili ayrıca bir müeyyide uygulayacağız. Cezaevinde bundan sonraki süreçte, resim, işaret, yazı, mesaj içerikli hiçbir şeyin mahkemelere giderken giyilmesine artık izin verilmeyecek. Buna da bir kural getirilmiştir."

Yazar Sevan Nişanyan'ın firarı

Adalet Bakanı Bozdağ, İzmir Şirince'de sit alanına ev yaptığı ve mühür bozduğu iddiasıyla yargılandığı iki ayrı davada hapis cezasına çarptırılan ve cezasının kalan bölümünü Foça Açık Cezaevi'nde çeken Yazar ve Dilbilimci Sevan Nişanyan'ın, cezaevinden kaçmasını da değerlendirdi.

“Açık cezaevlerinde kapalı bir alan bulunmadığı için buradan kaçmanın da söz konusu olamayacağını” söyleyen Bakan Bozdağ, açık cezaevlerine ayrılanların belli aralıklarla izin hakkına sahip olduğunu anlattı.

Nişanyan'ın da bu izin hakkını kullanarak açık cezaevinden ayrıldığını, ancak dün sabah saat 09.00 itibarıyla açık cezaevine dönmesi gerekirken gelmediğinin tespit edildiğini aktaran Bozdağ, bunun üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan Nişanyan'ın arandığını bildirdi.

Şirince'de kendine ait araziye yaptığı 60 metrekarelik evin inşaatı, arazinin sit alanı olduğu gerekçesiyle iki kez mühürlenmesine rağmen evi tamamladığı gerekçesiyle yargılanan ve hakkında iki dava açılan Nişanyan hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezasının büyük bölümünü kapalı cezaevinde çeken Nişanyan, açık cezaevine ayrılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.