1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB’den dokunulmazlık açıklaması: Ciddi endişe kaynağı
AB’den dokunulmazlık açıklaması: Ciddi endişe kaynağı

AB’den dokunulmazlık açıklaması: Ciddi endişe kaynağı

Avrupa Birliği, dokunulmazlıklarının kaldırılmasının yolunu açan anayasa değişikliğine tepki göstererek, “ciddi endişe kaynağı” olduğunu ifade etti.

A+A-

TBMM Genel Kurulu’nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin kabul edilmesine Avrupa Birliği’nden tepki geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, dokunulmazlıklarla ilgili ortak yazılı açıklama yaptı.

Çok sayıda milletvekili için dokunulmazlıkların kaldırılmasına izin verilmesinin “ciddi endişe kaynağı” olduğu belirtilen açıklamada, dokunulmazlıkların ayrım gözetilmeksizin uygulanması gerektiği ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının şeffaf kriterlere göre her bir dava için ayrı ayrı ele alınması, siyasi mülahazalara bağlı olmaması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Milletvekili dokunulmazlığı çerçevesi, dokunulmazlıkların kaldırılması kararının alınmasına dair hususi ve objektif kriterler içermeli. Yasal çerçevenin ve özellikle anayasanın kısıtlayıcı bir şekilde yorumlanması, Türkiye’deki parlamento üyelerinin ifade özgürlüğüne risk oluşturmayı sürdürüyor. Adil yargılanma hakkı, hukukun üstünlüğünün temeli ve yargıya toplumsal güvenin garanti altına alınmasının kilididir. için esas ve yargıya karşı kamu güvenini sağlamak için anahtardır. Parlamento üyeleri hakkındaki suistimal ve suç iddiaları uygun hukuki usullere tabi olmalıdır.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü’nden de tepki

Bir tepki da Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’den geldi.

Piri, Twitter hesabından AKP'li milletvekilleri oy verirken çekilen o fotoğrafı “tarihi hata” yorumuyla paylaştı.

Piri, “Türkiye’de karanlık günler yaşanıyor. Demokratik standartlardan çok uzak bir şekilde, muhalefet partisi HDP’nin milletvekilleri susturulmak isteniyor” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.