1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. '9 yaşındasınız; bir evin içine sıkıştınız; sokağa çıkmanız yasak'
'9 yaşındasınız; bir evin içine sıkıştınız; sokağa çıkmanız yasak'

'9 yaşındasınız; bir evin içine sıkıştınız; sokağa çıkmanız yasak'

!f İstanbul festivali için çekilen ve bölgedeki sokağa çıkma yasaklarıyla eve hapsolan insanların yaşadıklarını anlamaya odaklanan kısa film "Azad" festivalden önce internetten yayınlanan ilk film oldu.

A+A-

Bölgedeki bazı yerleşim birimlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar giderek ‘olağan’ hale geliyor. Valilik ya da Kaymakamlık bildirileriyle ilan edilen sokağa çıkma yasakları, başlayacak çatışmaların habercisi oluyor. Siyaset ve güvenlik yönleriyle tartışılan bu yasakların, bölgede yaşayan insanların gündelik yaşamı üzerinde de boğucu bir etkisi var.

Binlerce insanın günler, haftalar boyu eve kapalı kalması uzun yıllar sonra da konuşulacak gibi görünüyor.

Bağımsız filmlerin sergilendiği “!f İstanbul Film Festivali” kapsamında gösterilecek olan “Azad” da ‘evden çıkamayanlara’ ilişkin etkileyici bir kısa film. !f İstanbul daha önce yapmadığı bir şey yaparak, festival programında yer alan bu filmi yönetmen Yakup Tekintangaç’ın da izniyle internetten yayınladı.

!f İstanbul yönetimi, filmin festival öncesinde internetten yayınlanmasını, “İlk defa bir filmi festivale aylar kala 3 gün süreyle internetten yayınlıyoruz. Neden mi? Çünkü bugün ülkemizde sokağa çıkması yasaklanmış vatandaşlarımız var. Ve bugün sokağa çıkabilenlerin çıkamayanları anlamaya çalışması için doğru gün” sözleriyle açıklıyor.

Kocaman hayal gücüyle küçücük bir evin içine sıkışan ve sokağa çıkmanın yolunu da yine hayal gücüyle bulan minik Azad’ın hikayesini anlatan film bu gece (20 Aralık Pazar) saat 24:00’a kadar !f Blog web sayfasında izlenebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.